Szemfényvesztő beruházások

Három éve van hazánknak, hogy elkészítse a saját hulladékmegelőzési tervét. Az ügyben elsőként egy civil szervezet, a Hulladék Munkaszövetség mozdult meg. A hulladék újrahasznosításának terén a szakértők szerint még fel kell zárkóznunk a fejlett európai államokhoz.

Péterffy Balázs
2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hulladékmegelőzési stratégiát kell kidolgoznia 2013-ra az európai uniós tagállamoknak. Ezért Eső előtt köpönyeg címmel kétnapos konferenciát rendezett a Hulladék Munkaszövetség (Humusz). Ez a konferencia csak az első lépés, ráadásul civil, tehát nem kormányzati kezdeményezés. – Mi leteszünk egy javaslatcsomagot, és reményeink szerint kialakul a menetrendje, hogyan fogjuk ezt a kérdést 2013-ig megoldani – fogalmazott Perneczky László, a Humusz munkatársa.
– Arra gondoltunk, hogy ezt a kérdést egy nagyon széles felütéssel, a megelőzés határterületeinek bemutatásával vezetnénk be. Egy-egy előadót kértünk fel a drogprevenció, a bűnmegelőzés és a környezet-egészségügy terén. Ők mutatták be az előadásaikon, hogy hogyan működik a megelőzés ezeken a területeken. A Humusz már öt évvel ezelőtt is letett egy 170 javaslatból álló csomagot arról, hogy mit kellene tartalmaznia egy ilyen stratégiának. Ebből sajnos nem sok minden valósult meg – mondta Perneczky László. – A konferencián megnéztük, hogy milyen szerkezete legyen egy ilyen hulladékmegelőzési stratégiának, kik ennek a szereplői, azoknak hogyan kellene cselekedniük, kinek mi lenne a feladata, és milyen erőforrásokat lehet felhasználni. Nemzeti hulladékmegelőzési stratégiákat kell létrehozni, ezek adják az európai tervet, tehát nem lehet közvetlenül az uniónál lobbizni. Fontos, hogy harmonizáljanak a stratégiák egymással, és legalább néhány ponton történjenek tényleges beavatkozások. Önálló terveket kell készíteni, nem egy már kész törvényt lefordítani szöveghűen. Példának okáért a magyar hulladékgazdálkodási törvényben szerepel, hogy tengerbe hulladékot szórni tilos, noha nincs is tengerünk. Most volt az országos hulladékgazdálkodási terv felülvizsgálata, ideje lenne magát a törvényt is felülvizsgálni – nyilatkozta a Humusz munkatársa. Szót kell ejtenünk az újrahasznosítási, újrafeldolgozási rendszerekről is. Meg kell állapodnunk abban, hogy melyek azok a zöldnek látszó tevékenységek, szemfényvesztő beruházások, amelyek valójában csapdahelyzetek. Ezeket nem szabad megengedni. Ilyen például az elektromos palackzsugorítók kérdése, amelyek több kárt okoznak, mint amennyi hasznot hajtanak. Fel kell zárkóznunk Európa északnyugati országaihoz, ahol az újrahasznosító kapacitások kiépítése és növelése, valamint ezzel öszszefüggésben munkahelyteremtő beruházások zajlanak. Nálunk a hulladék legalább hetven százalékát nem hasznosítják újra – fejtette ki Perneczky László.
Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa beszédében az elővigyázatosság és a megelőzés fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott, az a kérdés, hogy a jogászok tudnak-e mit kezdeni a tudósokkal, a tudománnyal. Minél előbb, még a döntéshozatal során kell megelőzni a káros környezeti hatásokat, és fontos szerepe van annak, hogy egy adott közösség mennyire tud beleszólni ebbe. Példaként említette a nagyberuházásokat, ahol a hitelező bank, az önkormányzat és a hatóságok is be tudnak avatkozni, ha környezetvédelmi szempontból aggályos a tervezett létesítmény. Hivatalának tevékenységével kapcsolatban kifejtette: annyit tudnak tenni, hogy vizsgálják és felmutatják azokat a problémákat, amelyek esetében a társadalom úgy viselkedik, mintha be akarná csapni önmagát.
Jávor Benedek, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke előadásában kiemelte, hogy a megelőzés során fel kell tárni a veszélyhelyzetek létrehozása, sőt az ezek megelőzését szolgáló beavatkozások hajtóerőit is, amelyek általában bizonyos csoportok érdekeit tükrözik. Mint fogalmazott, ha nincs politikai-gazdasági érdek a megelőzés terén, akkor az általában elmarad. Példaként említette az energiafogyasztás csökkentését, amelyben az energiatermelő cégek ellenérdekeltek. A bizottság foglalkozni fog a környezetvédelmi törvényben előírt hatásvizsgálatok jobb érvényesítésének lehetőségével. – Négyéves távlatban egy komplex nemzeti vízgazdálkodási programot szeretnénk letenni az asztalra, valamint fel kívánjuk vázolni a lehetséges energiapolitikai stratégiákat és azok hatásait – fejtette ki Jávor Benedek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.