Teheráni vendégmunkás

SÚLYEMELÉS A hetvenmilliós Iránban két magyar edző dolgozik: Szucsák László a sportlövőknél, az 59 éves Szalai György pedig a súlyemelőknél igyekszik átadni a tudását. Utóbbival a tatai edzőtáborban sikerült beszélgetni.

Jocha Károly
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan került éppen ebbe az „izgalmas” országba? – kérdeztem az 1980-as moszkvai olimpián bronzérmet szerzett súlyemelőt.
– 2008-ban éppen a méhészkedésből lett elegem. A lopás-csalás-hazugságok láttán rájöttem, ezt abba kell hagyni. Aján Tamást, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség elnökét kértem meg, segítsen külföldre szerződnöm. 2008 szeptemberétől élek Teheránban, ahol a 17 és a 20 évesek korosztályos válogatottjainak felkészítése a feladatom.
– Milyen úton jutott el annak idején a súlyemeléshez?
– Én is a labdarúgással kezdtem. Gádoroson a később válogatottságig jutott Pisont Pista édesapja foglalkozott velem és a hasonló korú gyerekekkel. Érdeklődésemet már fiatalon kitöltötte a sport. Nyolcadikosként 148 centimétert ugrottam magasba. Az orosházi gimnazista éveim alatt a súlylökés és a diszkoszvetés került előtérbe. 1968-ban egy szombathelyi atlétikai versenyen fedezett fel Tóth Géza, az olimpiai ezüstérmes és világbajnok súlyemelő. Két évvel később már sorozatban értem el az országos ifjúsági rekordokat.
– Ekkor melyik klubban versenyzett?
– Kiskatonaként a Budapesti Honvédban, majd 1973-ban Leninváros, 1977-ben pedig Tatabánya következett. Ecser Károly, Hanzlik János és Orvos András voltak a mestereim.
– A moszkvai olimpia bronzérme jelenti a csúcsot. Elégedett ember?
– Mivel 392,5 kiló volt az egyéni csúcsom, ott pedig 390-et értem el, ezért egyértelmű igen a válaszom. Érdekesség, hogy Moszkvában 108,20 kilóval mérlegeltem, huszonöt évvel később pedig 108,30-at mutatott a mérleg. A háromhetes szabadságomat leszámítva mindmáig naponta edzek.
– 1981-ben megoperálták a könyökét, majd a Tatabányán meghirdetett takarékossági intézkedések tudatában visszavonult.
– Néhány év után elhatároztam, szerencsét próbálok külföldön. Akkor is Aján Tamáshoz fordultam, aki 1985-ben Egyiptomba irányított. Ám az 1986-os Pannónia Kupa negyven Afrika-csúcsa sem volt elég a maradásomhoz.
– Az ifjúsági válogatott, később a szekszárdi Húsos edzője volt, ezután a szövetség főtitkára lett, majd húzott egy merészet.
– 1992 tavaszán, Tatán zöldségkereskedést nyitottam. Négy boltig jutottam, mégis csődbe mentem, mert az embereim megloptak.
– Két évre eljutott Tunéziába is.
– Ez a periódus 2002–2003-ra esett. A második évben már két világbajnoki bronzot is letehettünk az asztalra, mégsem volt elég. Amikor 2003-ban a karácsonyi szabadság előtt megkérdeztem, visszajöjjek-e, nem tartóztattak. Iránba eredetileg 13-14 éves gyerekek mellé hívtak, de néhány hónap elteltével már a 17 és 20 évesekhez irányítottak. Teheránban egy hatalmas, 50x50 méter alapterületű csarnokban edzünk és versenyzünk. Jó eredményeim ellenére folyamatosan érzékeltetik, hogy én csak egy utolsó vendégmunkás vagyok. Teljesen zártan, a tanítványaimmal együtt élek, Teherán forgatagába is csak velük megyek be. Az elmondottak ismeretében legalábbis furcsa, hogy ez az első hely, ahol a munkámat megbecsülik, s rendesen meg is fizetnek. Kívánhat ennél többet magának az ember?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.