Többfrontos harcra készül a kormány

Ma érkeznek hazánkba a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió képviselői, hogy a kormánnyal tárgyaljanak az ország hitelkeretéről. Az érkezésüket a bankok is várják már, ők ugyanis azt remélik, hogy a segítségükkel lealkudhatnak valamennyit a kétszázmilliárd forintos bankadóból. A kormány nem hagyná, hogy az adó miatt az ügyfeleken csattanjon az ostor.

Csécsi László
2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túl az éves hiányon. Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélkül számolt – június havi hiánya 297,4 milliárd forint volt – közölte tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezen belül a központi költségvetés 293,3 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 7,4 milliárd forintos deficittel, míg az elkülönített állami pénzalapok 3,3 milliárd forintos többlettel zártak. Az államháztartás egyenlege június végén 1033,6 milliárd forintos hiányt mutatott, ami az éves előirányzat 118,8 százaléka. A tavalyi év azonos időszakában az államháztartás hiánya az egész éves előirányzat 87,9 százalékát tette ki. A központi költségvetés hiánya az egész évre tervezett költségvetési hiány 122,2 százalékán áll. A tavalyi év azonos időszakához képest a központi költségvetés bevételei 72 milliárd forinttal voltak alacsonyabbak. (MTI)


Többfrontos háborúra kényszerítik a bankok a pénzintézetekre kétszázmilliárd forintos adót kivetni szándékozó kormányt. Miután a hazai társaságok nem tudták lejjebb tornázni a fizetendő pénzeket, lefújták a további tárgyalásokat, és először a Nemzetközi Bankszövetséghez, majd a Nemzetközi Valutaalaphoz fordultak segítségért. A nemzetközi szervezetek képviselői azóta már közölték: túl magasnak tartják a pénzügyi szektorra kivetett terhet. Sajtóértesülések szerint a bankok a holnapi naptól várnak fordulatot a bankadó ügyében. Ma ugyanis hazánkba érkezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az unió küldöttsége. A pénzintézetek lapinformációk szerint holnap szeretnének asztalhoz ülni az IMF képviselőivel, hogy a saját oldalukra állítsák őket a különadó kapcsán kialakult vitában.
A valutaalap képviselői azért érkeznek hozzánk, hogy a kormánnyal tárgyaljanak. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap a távirati irodának elmondta: tizennégy napig egyeztetnek a készenléti hitelprogram esedékes felülvizsgálatáról. A kormány egyébként egy új, 2011–2012-re szóló elővigyázatossági hitelprogram kidolgozásáról is tárgyalna. A kabinet gazdasági szakemberei szerint az ország nem készül arra, hogy újabb részleteket hívjon le a még fennmaradó IMF-hitelből, és a következő, tervezett hitelkeretből sem. – Ez utóbbira inkább azért lenne szükség, hogy növelje a befektetők bizalmát – közölték.
A hazai és külföldi kritikák ellenére a kormány pénteken benyújtotta a bankadóról szóló törvényt az Országgyűlésnek. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pedig tegnap arról tájékoztatta a kormánypárt frakcióját, hogy a törvényhozás döntése után a kormány érvényesíteni fogja azt a jogszabályt, amely bevezeti Magyarországon a bankadót, és ezt meg fogja védeni az ország határain belül a Bankszövetség támadásaival szemben, illetve az európai színpadon is, amennyiben erre szükség van. Hozzátette: a kormány minden eszközt meg fog ragadni azért is, hogy az embereket megvédje a bankok önkényétől.
Tegnap egyébként a jegybank monetáris tanácsa is beszállt a csatározásokba. A testület közleményében az áll, hogy a hazai pénzügyi szervezetekre kivetendő különadó csökkentheti a hazai bankrendszer hitelezési képességét, és ez növekedési veszteséget okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.