Újra az alapoktól

Egyre kevesebb Magyarországon a tenyészállat, mert az állattartók valamiért jobban bíznak a külföldről megvásárolt örökítőanyagokban. Az elmúlt nyolc évben több mint harminc százalékkal csökkent a hazai szarvasmarha- és sertéstörzstenyészetek száma – mondta megkeresésünkre a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezetője.

Dénes Zoltán
2010. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kritikus szintre zsugorodott a hazai szarvasmarha- és sertéstörzstenyészetek száma, olyanynyira, hogy már a piaci igényeket sem tudjuk minden esetben kiszolgálni – közölte lapunkkal Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének (MÁSZ) ügyvezető igazgatója. A tenyészállatok számának drasztikus csökkenése nyilvánvalóan összefügg azzal, hogy a hazai állatállomány önmagában is erőteljesen megfogyatkozott, de azon meglepő hazai állattartói magatartással is, miszerint a magyar helyett inkább a külföldi „alapanyagot” részesítik előnyben. Mint kiderült, a hazai állattartók jelentős része valamiért egyszerűen jobban bízik a külföldi genetikában és tenyészállat- vagy szaporítóanyag-vásárláskor eszerint dönt. Így alakulhatott ki az a helyzet, hogy például a szarvasmarha-szaporító anyag hatvan százalékát immár külföldi forrásból vásárolják.
S miközben a magyar agrárkormányzat hibás ténykedései nyomán a hazai törzstenyészetek száma az elmúlt nyolc évben több mint harminc százalékkal csökkent, az elmúlt években jelentősen nőtt a kereslet. Ez is bizonyítja, hogy a magyar tenyészállatok genetikai színvonala még mindig versenyképes – mutatott rá Wagenhoffer Zsombor. Mint mondta, a rendkívül lecsökkent állatállomány és a felvázolt állattartói magatartás következtében a tenyészállattartás jövedelmezősége hazánkban messze elmarad a nyugat-európai szinttől. Pedig a három-négy éve fellépő orosz, majd kazah, türkmén s a legutóbbi időkben megjelent erőteljes török keresletre nagyon komoly jövőt lehetne alapozni. A szakember szerint a baj csak az, hogy eljutottuk olyan szintre, amikor már nem tudunk eleget tenni a megrendeléseknek. A MÁSZ emiatt felvette a kapcsolatot a török kormánnyal is egy hosszú távú együttműködési javaslattal. Emellett a magyar kabinetet is megkeresték, jelezve, hogy az ágazat fejlődési pályára állításához szükség van a határozott piacvédelemre, a gazdákat segítő különböző szintű szabályozókra, valamint friss nemzeti és uniós forrásokra is.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a múlt héten mutatta be a tárca rövid és hosszabb távú munkatervét. Ebben több, az állattenyésztést érintő lépés is szerepelt. Így például az állattenyésztési tevékenység újraszabályozása, az ősi és őshonos haszonállatfajták tenyésztését, tartását szabályozó rendelet módosítása s az előző kormány által bevezetett támogatási rendszer felülvizsgálata, mivel manapság olyanok is kapnak állami pénzt, akik már egy állatot sem tartanak. A MÁSZ javasolta, hogy a hungaricumokról szóló törvény tervezett módosítása során szerepeltessék az összes elismert magyar állatfajtát az értékleltárban, s a nemzeti kárenyhítési alapba lehetőleg vegyék be a gyep- és legelőterületeket is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.