Ultimátum Izraelnek

Két út áll Izrael előtt: vagy hivatalosan is bocsánatot kér Törökországtól a május 31-i – főleg törökökből álló – Gázába igyekvő nemzetközi segélyflottillát ért kommandós akcióért, vagy Ankara minden diplomáciai kapcsolatot beszüntet Tel-Avivval – közölte tegnap ultimátummal felérő üzenetében Ahmet Davutoglu török külügyminiszter.

Balogh Roland
2010. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasítás. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatalának egyik tisztségviselője a tegnapi török felszólításra válaszolva közölte: „Izrael soha nem kér bocsánatot amiatt, hogy megvédte állampolgárait. Katonáinknak joguk van megvédeni magukat, ha életüket közvetlenül veszélyezteti bűnözők egy csoportja, mert meg akarja őket lincselni. Jogunk van megakadályozni, hogy iráni fegyvereket szállítsanak a Gázai övezetbe. Természetesen sajnáljuk az emberéletben esett veszteséget, de nem Izrael folyamodott először erőszakhoz.” Jigal Palmor a francia AFP-nek azt is elmondta, a gázai blokád – noha Izrael szerint tegnap enyhítették a bevihető áruk listáját – a területet ellenőrző radikális Hamász fegyverszerzésének megelőzése miatt fontos. (MTI)


Mindaddig nincs esély a kapcsolatok normalizálására, amíg Izrael hivatalosan bocsánatot nem kér Törökországtól – nyomatékosította kijelentését Ahmet Davutoglu. A török külügyminiszter ugyanakkor közölte, hogy egyelőre nem szabnak határidőt az izraeli válasznak, ám ha semmi reakció nem érkezik, úgy a nemzetközi közösséghez fordulnak jogorvoslatért.
Némiképp finomítva hangvételén, a török diplomácia vezetője lehetőségként egy nemzetközi vizsgálócsoport felállítását ajánlotta még fel Tel-Aviv számára. A török Hurriyet napilap által is idézett Davutoglu az ENSZ Biztonsági Tanácsának június 18-i, egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállításáról szóló elhatározásra hivatkozott. Törökország izraeli nagykövetének visszahívása mellett ráadásul minden izraeli katonai gépre kiterjedő légtérhasználati tilalmat is elrendelt. Sőt a török külügyminiszter azt is közölte, elképzelhetőnek tartják Ankarában azt is, hogy a repülési tilalmat a polgári gépekre is kiterjesszék.
Ahmet Davutoglu ugyanakkor közölte, hogy ezek a lépések nem párosulnak katonai ellenlépésekkel. A brit közszolgálati BBC által idézett névtelen török külügyi tisztségviselők szerint noha a mostani ultimátum egyedülálló a két, amúgy 1949 óta katonai és kereskedelmi kapcsolatokat ápoló ország között, nem tartják valószínűnek, hogy Izrael és Törökország teljes mértékben megszakítson minden kétoldalú kapcsolatot egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.