Vihart kavart a szerb keresztes főmufti

Sebestyén Imre
2010. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudnak megnyugodni a szerbiai muzulmánok az őket ért szerintük világraszóló sérelem miatt. Nem tudnak pontot tenni a Mohamed-karikatúrákhoz hasonló botrány végére. Nem szűnnek a súlyos szavak, s már a szerbiai iszlám közösségben is egymásnak estek – persze a korábbi ellentétek frontvonalai újultak ki ez ügy kapcsán is.
Történt ugyanis, hogy az egyik legnagyobb példányszámú politikai napilap – történetesen a Borisz Tadics Demokrata Pártjához közel álló belgrádi Blic – egy fotómontázst jelentetett meg nemrégiben Muamer Zukorlic muftiról, amelyen a szerbiai iszlám közösség vezetőjét egy pópa fekete reverendájában, a pravoszláv papok által viselt fejfedőben ábrázolja, amelyen jó nagy kereszt látható.
Felszisszent a szerbiai és a térségbeli muzulmánság. Pontosabban annak radikálisabb része. A Blicet az iszlámság ellenségének kiáltották ki, felszólították a szerbiai muzulmánokat, hogy ne vegyék kezükbe többé e sajtóterméket, pert jelentettek be a lap kiadója ellen, s kerek százmillió eurós – mint fogalmaztak, a tetthez képest jelképes – kártérítést követeltek. És bocsánatkérést.
Ez utóbbi már bekövetkezett. A lap megijedt. Nem tudni, mitől jobban, a pertől vagy a fenyegetésektől. Akárhogy is volt, a Blic szerkesztősége gyorsan megkövette az iszlám vallási közösség tagjait, akiket sértett a fotómontázs. Ám bármit is tett a Blic, már nem tudott mindenkinek eleget tenni. A újságíró-szervezetek – nem csak a saját álláspontjukat tolmácsolva ezzel – a médiumok szabadságát féltik. A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete kiemeli, hogy mindig síkraszállt a vallásszabadságért, de ez nem korlátozhatja a vallási hivatalnokok nyilvános bírálatára való jogot. A kritikus hang megengedett, különösen azokkal szemben, akik politikailag is tevékenyek. Zukorlic pedig ilyen.
A mufti szerint a Blic bocsánatkérése nem őszinte, a „szimbolikus” kártérítésről ezért nem mondanak le. Adem Zilkic, a másik iszlám közösség vezetője – mert Szerbiában kettő van belőle – ugyanakkor elutasítja Zukorlicnak és az általa vezetett közösségnek az ügy kapcsán kifejtett álláspontját, retorikáját nemkülönben, s hozzátette, hogy Zukorlic nem is képviselheti a félmilliós iszlámságot Szerbiában, csak egynegyedét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.