Elmarasztalta tegnap Budapesten a II. és III. kerületi bíróság azokat a vagyonőröket, akik 2008 decemberében a Széna téren, a BKV egyik éjszakai buszjáratán megvertek egy utast, mert annak nem volt menetjegye. A nyolc vádlottat – egyikük egy nő – hat és nyolc hónap közötti, két évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta Mikó Gergely bíró, és mindannyiukat öt évre eltiltotta a foglalkozásuktól. Ez az első olyan elmarasztaló ítélet, amelyet a főváros éjszakai járatain dolgozó, tevékenységükkel sok vitát kiváltó vagyonőrök ellen hoztak. A határozat csoportosan elkövetett garázdaságban, és súlyos testi sértés kísérletében találta bűnösnek a vádlottakat.
A sértettnél nem volt menetjegy, sem irat, amivel a személyazonosságát igazolhatta volna, ezért az eset előtt egy ellenőr bekísérte a II. kerületi rendőrkapitányságra. Ott megállapították a kilétét, majd az ellenőr szabályosan megbüntette, erről nyugtát is kapott. A szabályok szerint ezzel az okmánnyal folytathatta volna az utazást, de csak azon a járaton, amelyen lefülelték. A fiatalember azonban egy éjszakai buszra szállt fel, s az ott dolgozó vagyonőröknek a büntetést igazoló papírt mutatta fel. Ők azt nem fogadták el, szóváltás kerekedett, majd Sz. Imre elsőrendű vádlott dulakodni kezdett az utassal, mert nem akart leszállni a buszról. A verekedésbe bekapcsolódott a másik hét vádlott is, és lerángatták Sz. Zoltánt a járműről. A járdaszigeten levitték a földre, s ott mindannyian ütni, rúgni kezdték. A fiatalember számos hám- és zúzódásos sérülést szenvedett, az orvosi látlelet szerint azok nyolc napon belül gyógyultak.
A bántalmazás csak azért ért véget, mert a helyszínre érkezett egy rendőrtiszt, aki felelősségre vonta a garázdákat. A vagyonőrök el akarták hagyni a helyszínt, de az őrnagy szolgálatba helyezte magát, és kihívta a járőröket. A bírói indokolás szerint a tisztnek – aki tanúként szerepelt az ügyben – döntő szerepe volt abban, hogy a bűncselekményt felderíthették a hatóságok. Az ítélet szerint a garázdák sokkal súlyosabb sérüléseket is okozhattak volna a sértettnek.
A vagyonőrök nem a BKV alkalmazottai, hanem a cég alvállalkozói foglalkoztatták őket. Munkaköri leírásuk szerint az utasok biztonságára kell vigyázniuk. Jegyet nem árulhatnak, és nem is büntethetnek, azt csak a BKV ellenőrei tehetik meg. A határozatot négyen tudomásul vették, az ítélet az ő esetükben jogerős. Egy vádlott fellebbez, hárman három nap gondolkodási időt kértek.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert