Széchenyi-vitairat: jó helyzetfelmérés

Jó helyzetelemzésnek tartotta az új Széchenyi-terv vitairatát a résztvevők nagy része hétfőn, a Magyar Szociális Fórum kerekasztal-tanácskozásán, ugyanakkor hiányolták belőle a konkrétumokat. Közgazdászok szerint uniós megoldásra van szükség az adósságszint csökkentésére.

Hajdú Péter
2010. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vitairatban foglaltakat nagyon jó helyzetfelmérésnek tartja, de a felvetett problémák megoldásának lehetőségét hiányolta Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum tanácskozásának szervezője. Így például hasztalan kereste a Széchenyi-terv vitairatából a külföldi tőke hazai kiváltságainak korlátozásáról szóló paszszust, de szerinte a magyar exportban köztudottan magas importhányad kiváltására sincs benne megoldás. A szakember olyan támogatási rendszert várna a kormánytól, amely a hazai ipar és mezőgazdaság felfuttatásával részben helyettesíti az importot. Szintén jó helyzetelemzésnek nevezte a vitairatot Karacs Lajosné, a beszélgetésnek helyet adó Munkáspárt alelnöke, és az abban megfogalmazott számos céllal is egyetértett, különösen az állami szerepvállalás növelésével a kis- és közepes vállalkozások (kkv) támogatásában.
Varga István közgazdász megalapozatlannak tartja a vitairatban leírt, a gazdaság felfuttatásával kapcsolatos elképzeléseket. Az állam, a vállalkozások és a lakosság ugyanis eladósodott, jelentős saját tőkével nem rendelkezik, alig hitelképes, s a belső piac felfuttatása tisztán uniós pénzek felhasználásával nem lehetséges. A helyzetet rontja, hogy a bankok kevésbé tartják kockázatosnak az értékpapírokat, mint a működő vállalkozások finanszírozását, s ezért alacsonyabb a hitelkihelyezés, mint amekkora lehetne.
Lóránt Károly közgazdász a vitairat legnagyobb hiányosságaként kiemelte, hogy nem tud a jelenlegi valóság és kívánt jövő közé megvalósítható utat felvázolni. Felhívta a figyelmet, hogy a kívánt célt nem tudjuk addig elérni, amíg az ország adósrabszolgaságban van: olyan hatalmas az adósság, amely lehetetlenné teszi a gazdaság dinamikus fejlődését. – Az elmúlt nyolc év gazdaságpolitikája miatt megötszöröződött az ország adósságállománya. Amíg a GDP 80 százalékára rúgó költségvetési és annak 130 százalékát kitevő külső adósságot nem tudja csökkenteni, addig rendszeresen, visszatérő fizetési nehézségekkel kell számolni a kormánynak – jelentette ki Lóránt.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy amíg Német- és Franciaország, valamint az Egyesült Királyság évi 100 milliárd eurós bevételre tesz szert az adósság-visszafizetésekből, addig hazánk vállát évi ötmilliárd euró törlesztés terheli. Miután a 27 EU-tagországból 13 ugyanilyen adóssággondokkal küzd, uniós szintű megoldást kell találni. – Az uniós pénzekkel nem egyéni beruházásokat kellene támogatni, hanem olyan vertikális összefogásokat, amelyben például a mezőgazdasági termelőtől a fogyasztóig együtt dolgoznak a hazai kkv-k. Így ugyanis biztosítható, hogy a támogatás és a keletkező haszon az országban marad – emelte ki Lóránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.