Életrajzi ihletésű örömzenéjét tartalmazó CD-lemezét ezúttal könyvbe csomagolta Ferenczi György szájharmonika-művész, énekes, hegedűs, gitáros – és saját bevallása szerint is életművész. A rackák világa című parádés kivitelű képes album Ferenczi György és a Rackajam zenekar tagjainak mindennapjait mutatja be Lajtos István fotóriporter képeivel, aki két éven át követte a zenekart fellépéseire.
Ferenczi György 1968. október 12-én született Budapesten; 1985-ben a Kápa együttesben kezdte zenei pályafutását mint countryzenész, majd négy éven át a Rodeo zenekarral külföldön muzsikált. 1993-ban Németországban a trossingeni szájharmonika-fesztiválon a világ legjobb szájharmonikásának választották. 1995 óta professzionális zenész, korábban a Ferenczi György és a Herfli Davidson frontembere, jelenlegi formációja a Ferenczi György és a Rackajam. Úgynevezett fúziós zenét (rhytm and bluest, hiphopot, funkyt, groove-t) játszik, és az utóbbi négy évben egyre inkább a magyar népzene felé fordult. Zenei érdeklődése Jimi Hendrixtől a Muzsikásig terjed, és ilyen zenét is játszik. Sokrétű tevékenységére jellemző: Jancsó Miklós Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten című filmjéhez zenét írt, Fáradt Halak néven pedig saját néptánctársulatot működtet.
A rackák világa című zenei CD (mindegy, hogy csomagolásának tartjuk a könyvet vagy a könyv mellékletének a korongot) Ady Endre, Petőfi Sándor, Weöres Sándor és Lackfi János költészetét vette alapul cimbalommal, cajonnal, gitárral, hegedűvel, kürttel, szájzongorával és basszusharmonikával kísérve. A hattagú zenekarhoz ezúttal olyan nagy nevek is csatlakoztak, mint a tárogatós, furulyás, szaxofonos Szokolay Dongó Balázs, Roby Lakatos és Pál István „Szalonna” hegedűművész, valamint a cimbalmos Farkas Mihály.
Míg szól a lejátszóból a zene, és több mint hetven percig szól, addig figyelmesen átlapozhatjuk a több száz képpel illusztrált könyvet. Szöveg kevés van benne, de ami bekerült, az mélyen szánt az ember lelkében… „Nagyon vigyáztunk arra, hogy ne valamiféle öntömjénező kiadvány legyen, hanem inkább arról a szellemiségről szóljon, ami bennünket jellemez. Azt szeretnénk bemutatni, hogy milyen is ez a zenekar színpadon és színpadon kívül, de ügyeltünk arra, hogy egyetlen szót se szóljunk magunkról. A könyvben ezért nem kapott helyet sem a zenekar története, sem a tagok életrajza. A közösen kiválasztott fotókhoz a magyar, illetve világirodalom jeleseitől válogattunk rövid idézeteket. Az összhatás alapján szerintem pontosan meg lehet tudni, hogy milyen emberek is vagyunk” – vallja a kiadványról Ferenczi György. Én leginkább a 114. oldalról, Friedrich Nietzsche Ecce homójából idéznék. „Ismerem sorsom. Nevemhez egykoron valamiféle szörnyűség emléke fog tapadni. […] Én nem ember vagyok, én dinamit vagyok. […] Én nem akarok »hívőket«. […] Én sosem a tömegekhez szólok. […] Rettegek, hogy egy napon szentté avatnak.”
(Ferenczi György és a Rackajam. A rackák világa. Lajtos István fotóival. Cartaphilus Kiadó, Budapest. Ára: 4990 forint)

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre