CDU-történész: Polgárháborúhoz vezethetne az AfD betiltása

Újra fellángolt a vita Németországban az Alternatíva Németországért (AfD) betiltásáról, miután a baloldal Frauke Brosius-Gersdorfot jelölné az alkotmánybíróság tagjának. A CDU egyik vezető értelmiségije, Andreas Rödder történész szerint ez súlyos politikai hibához vezethet. Úgy véli, az AfD betiltása veszélybe sodorná a demokráciát, és polgárháborús helyzetet idézhetne elő.

2025. 07. 18. 5:18
Illusztráció Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német közéletben hosszú ideje húzódó vita az AfD betiltásáról most új lendületet kapott. A legújabb fordulatot Frauke Brosius-Gersdorf alkotmánybírói jelölése váltotta ki, akit a baloldali pártok támogatnak, és akinek személye újabb kérdéseket vet fel a bíróság politikai semlegességével kapcsolatban.

Andreas Rödder szerint az AfD betiltása polgárháborúhoz vezetne
Andreas Rödder szerint az AfD betiltása polgárháborúhoz vezetne (Fotó: AFP)

Andreas Rödder szerint az AfD betiltása polgárháborúhoz vezetne

Andreas Rödder, a CDU alapérték-bizottságának korábbi elnöke az Euronewsnak adott interjúban élesen bírálta az AfD betiltásának tervét. Mint fogalmazott:

A politikusoknak tisztázniuk kell a kapcsolatukat az AfD-vel. De egy betiltási eljárás, amely az AfD összes szavazatát eltünteti, és ezáltal vörös–vörös–zöld parlamenti többségekhez vezet, biztos út lenne a polgárháborúhoz. A német baloldalnak nagyon meg kellene fontolnia, mit tesz, és milyen következményekkel járhat ez a liberális demokráciára nézve.

Az ismert történészt a csatorna a CDU egyik legfontosabb intellektuális hangjaként mutatta be, aki nem először szólal meg a német politikai berendezkedés alapvető kérdéseiben. Volker Boehme-Neßler alkotmányjogász szerint egy párt betiltásához nem elegendő, ha képviselői sokaknak nem tetsző kijelentéseket tesznek a parlamentben. A szakértő így nyilatkozott az Euronewsnak:

Az, hogy valaki alkotmányellenes butaságokat beszél a Bundestagban, önmagában nem elég. A betiltáshoz például tudni kellene, hogy az adott párt erőszakos cselekményeket tervez. A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal jelenlegi jelentése nem tartalmaz ilyen bizonyítékot.

A jogász hangsúlyozta, hogy egy párt betiltása a demokratikus jogállamban mindig kivételes eszköz, és csak nagyon szigorú feltételek mellett alkalmazható. Brosius-Gersdorf jelölése is komoly kritikákat váltott ki a német közéletben. Boehme-Neßler ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:

Ha valóban aktivistákat ültetünk bírói talárba az alkotmánybíróságon, akkor komoly problémánk van. A demokrácia lényege, hogy a bírók nagyon-nagyon-nagyon alaposan vizsgálják meg a dolgokat. Egy párt betiltása rendkívüli intézkedés. Jelen állás szerint – aktivista bírák nélkül – jogilag nincs realitása az AfD betiltásának.

Brosius-Gersdorf ezzel szemben Markus Lanz televíziós műsorában azt állította, hogy mérsékelt középutas álláspontokat képvisel, és politikai aktivizmussal nem vádolható.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.