Észak Dél ellen

Ludwig Emil
2011. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furcsa ezt itt és most kimondani, de az egyenlőtlen fejlődés tézise nélkül – amelyet Karl Marx fogalmazott meg az 1850-es évek végén – meg sem érthetnénk, mi volt az a feszítőerő, amely öt évig tartó egymás elleni háborúba taszította Amerika dolgos férfiait. Sajnos ma is igaz, hogy a mégoly racionális tudományos-technikai haladás és munkamegosztás következménye is lehet olyan irracionális állapot, amely a társadalmak – emberi közösségek – elsorvadásához vagy éppen gyors pusztulásához, azaz háborúhoz vezet. Elég körbenéznünk a világban.
A szabadságát, függetlenségét vérrel megszerzett Egyesült Államok a XIX. század első felében két hatalmas részre tagolódott. Észak – az atlanti part, a Nagy-tavak vidéke és a nyugati tengerpart – gyorsan iparosodott, az Európából átáramló ember- és tudásanyag itt találta meg Amerikát, míg Dél a hagyományos mezőgazdaságát folytatta.
A két egymástól eltérő gazdasági zóna közötti feszültséget első helyen az gerjesztette, hogy az északi ipari és üzleti vállalkozások védővámok bevezetésével óvták piacaikat Európával és a Déllel szemben, miközben ez utóbbi nemcsak fő vásárlója volt az iparcikkeknek, hanem olcsó nyersanyaggal és élelmiszerrel is ellátta Északot. Amíg tehát az ipar rapid gyarapodást – „eredeti tőkefelhalmozást” – eredményezett, a rabszolgamunkán alapuló ültetvényes agrárgazdálkodás pangott. A másik, társadalmat megosztó kórság maga a rabszolgaság intézménye volt. A liberális Észak ellenezte, a konzervatív Délnek a létalapját jelentette a rabszolgamunka. A polgárháborúhoz közvetlenül mégsem az abolicionista – rabszolga-felszabadító – politikai mozgalom vezetett, hanem a piacok végzetes egyensúlyvesztése – ebben egyetért a marxista és a polgári történetírás.
Az Egyesült Államok lakossága az 1850-es évtizedben 23 millióról 31 millióra nőtt. Különösen gyorsan növekedett az északi államok lélekszáma, a Dél népessége viszont alig emelkedett. A rabszolga-kereskedelmet – amelyet egy 1808. évi kongresszusi törvény megtiltott – az akkor még más értékeket valló Demokrata Párt vezette kormány az 1850-es években is támogatta. Tíz év alatt 25 ezer rabszolgát hurcoltak be az országba – többet, mint fél évszázaddal korábban – a déli munkaerő pótlására.
A kongresszus az újonnan csatlakozó államok polgáraira bízta, miként viszonyuljanak a rabszolgatartáshoz, akik ezáltal nemcsak a déli status quót erősítették meg, de még észak felé is kiterjesztették a rabszolgamunka övezetét. Kansas államban 1857-ben úgymond véres elő-polgárháborúvá fajult a John Brown vezette abolicionisták és a rabszolgatartók közötti politikai küzdelem, amit – csupán történelmi párhuzamként – az első világháborút megelőző regionális háborúkhoz hasonlíthatunk.
Az akkori Amerika hajóját kormányzó politikai elithez tartozók nem olvashatták Marx 1858-ban keletkezett kéziratát az egyenlőtlen gazdasági fejlődésről, majd a piacok újrafelosztásáért folyó küzdelemről, de ahogyan a világháború sem a trónörökös szarajevói lelövése miatt tört ki 1914 júniusában, az amerikai polgárháborúnak sem csupán a derék John Brown – a híres induló „János bácsijának” – 1859. októberi kivégzése volt az oka. Még csak nem is a jövő évi elnökválasztás.
Elkeseredett küzdelem folyt az 1860. évi választási kampányban a déli demokraták és az északiakat képviselő köztársaságpártiak között. A republikánusok a rabszolgatartó területek korlátozását, a védővámok fenntartását és az új telepeseknek az állami földalapból történő ingyenes birtokhoz juttatását szorgalmazták. Ez utóbbit a Homestead Act – amely szerint minden állampolgárnak jár százhatvan ár területű farm – törvénybe iktatásával el is érték, ez azonban az utolsó szög beverése volt a déli gazdaság koporsójába.
A republikánus Abraham Lincoln (1809–1865) elnökké választására válaszul 1860. december végén Dél-Karolina kilépett az amerikai államszövetségből, példáját hat déli állam követte. 1861. februárban a déliek megalapították az Amerikai Konföderációs Államokat, létrehozták alkotmányukat, és saját elnököt választottak Jefferson Davis személyében.
Az Egyesült Államok kettészakadt, a 24 tagból álló északi, unionista szövetséggel szemben – májustól – 11 déli, konföderációs koalíció sorakozott fel.
Ezernyolcszázhatvanegy április 12-én – kerek másfél évszázada – a konföderáció fegyveresei tűz alá vették és két nap alatt visszafoglalták az északiaktól a dél-karolinai Sumter-erődöt. Kitört a háború Észak és Dél között. A konföderáció jelentős erőfölényben kezdett: a déliek évek óta készültek az elkerülhetetlennek látszó összecsapásra, kellő mennyiségű fegyvert és lőszert halmoztak fel, kiváló parancsnokokkal és katonákkal rendelkeztek. A toborzást megkönnyítette számukra, hogy – miután a munkát négerek végezték – a fehér férfiak nagy része bevonult. Ezzel szemben az unió hadserege kis létszámú, gyönge és kiképzetlen volt, a parancsnokaik egy része nyíltan a déliekhez húzott, beleértve az Egyesült Államok hadügyminiszterét is.
A háború első szakasza Dél gyors sikereit hozta. Június 21-én Virginiában ütközött meg először nyílt mezőn a két tábor, a Washingtontól negyven kilométerre lévő Bull Run-i csatatéren a déliek megszalasztották az unionisták szedett-vedett, elbizakodott csapatait. A fővárosból nézőként, piknikezni kivonult északi előkelőségek hanyatt-homlok futottak a menekülő sereggel. A kijózanító vereség nyomán Lincoln elnök lecserélte a parancsnoki állományt, és minden erőt mozgósított az új hadsereg szervezésére.
Észak, szemben a szárazföldi fronttal, anyagi és technikai fölényben volt a tengeri hadviselésben, aminek végül döntő jelentősége lett a háború kimenetelében. Anglia fegyverrel és hadianyaggal támogatta a konföderációt, ám az unionisták New Orleans kikötőjének elfoglalásával (1862. április 17.) és az atlanti hajózási útvonalak ellenőrzésével megszüntették a déliek utánpótlását.
Érdekes politikai játszmák kísérték az amerikai belháborút a külföld részéről. A britek – kereskedelmi érdekeik, főként a gyapotimport miatt is – Dél mellett álltak, az oroszok velük szemben az uniót támogatták, és a diplomáciai akcióktól egészen a flottademonstrációkig merészkedtek. Ez nem csoda, ha az öt-hat évvel azelőtt köztük megvívott krími háborúra gondolunk.
Ami azonban a két nagy rivális és a többi európai nemzet fiainak önkéntes részvételét illeti a polgárháborúban, nehéz következetességet találni. Az, hogy a legnagyobb számban bevándorló írek fegyvert fogtak az angolok ellen, amint az oroszbarát görögök is Észak oldalára álltak, érthető; a többi résztvevő – olasz, német, osztrák, cseh, lengyel és magyar – azonban bizarr szövetségbe került a cári birodalommal, hiszen vele fojtatta el Bécs az 1848–49-es szabadságküzdelmeiket (Lengyelországot épp 1863-ban igázza le harmadszor az orosz). A polgárháborúban fegyverrel is szerepet játszó mintegy nyolcszáz magyar emigráns túlnyomó többsége úgymond elvi okból – a szabadságjogok jelszavával – állt az unió oldalára. Legtöbbjük egykori 1848-as katona. Közülük heten tábornoki rangra emelkedtek a háborúban, tizenöt ezredes, két alezredes, tizenhárom őrnagy, tizenkét altiszt, számtalan közlegény harcolt a csillagos-sávos lobogók alatt Springfieldnél, Richmondnál, Fredericksburgnél, Gettysburgnél. Néhány híresség közülük: Asbóth Sándor honvéd ezredes, Kossuth katonai hivatalvezetője, amerikai dandártábornok, 1866-tól az USA Buenos Aires-i nagykövete; Fiala János, előbb a magyar, majd a Saint Louis-i nemzetőrség alezredese; Zágonyi Károly huszár főhadnagy, amerikai lovassági ezredes, a springfieldi csata hőse; Perczel Miklós 1849-ben magyar, 1862-ben amerikai ezredes; Stáhel-Számvald Gyula, Petőfi barátja – a költő verset is írt neki –, a szabadságharc századosa, az USA hadseregének altábornagya, a legnagyobb amerikai katonai kitüntetés, a Medal of Honor birtokosa (képünkön).
Térjünk vissza a háborúra, ahol 1863 szeptemberéig, a Georgia és Tennessee állam határán aratott győzelmükig a délieknek állt a zászló. Lincoln elnök – aki csak ez év januárjában nyilvánította szabaddá és egyben hadra foghatóvá – a feketéket, ekkor Ulysses Grant tábornokra bízta a főparancsnokságot. A polgárháború fordulatot vett: Grant százhúszezres serege támadásba ment át a Robert Lee tábornok vezette, feleakkora létszámú konföderációs haddal szemben. A tengeri blokád miatt muníció nélkül maradt, személyi utánpótlás híján leharcolt és éhező sereg megkezdte a visszavonulást délnek. Az Elfújta a szél című kultuszfilm Atlanta pusztulásáról szóló jelenetei sokat elárulnak a végjátszma borzalmairól, a valóságban Georgiában egy százszor 480 kilométeres területen kő kövön, de fűszál sem maradt a szabadjára engedett fosztogatás, gyújtogatás után.
Ezernyolcszázhatvanöt januártól áprilisig egymásba érő, iszonyatos csaták zajlottak a két tábor között: a háború „végszámlája” ekkor érte el a 620 ezer halottat, ötvenezer nyomorékot és a járványokban, éhezésben elpusztult további másfél millió civilt.
A Sumter-erődre 1865. április 14-én ismét felhúzták az unió zászlaját; ugyanezen az estén egy merénylő agyonlőtte Abraham Lincoln elnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.