„Magyarok a magyarságért”

Az összetartozásról, az egyetemes magyar kultúra értékeinek bemutatásáról és a hungaricumok népszerűsítéséről szólt az első magyar világtalálkozó. Tízen kapták meg a Világ Magyarságáért kitüntetést, mások mellett Duray Miklós és Horváth János, az Országgyűlés korelnöke. Tegnap a záró ökumenikus istentiszteleten Takács Nándor nyugalmazott székesfehérvári püspök a magyar nemzet és a magyar haza önzetlen szeretetére és anyanyelvünk ápolására buzdított.

Tarics Péter
2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alaptalan támadások és vádaskodások ellenére sikeres volt az első magyar világtalálkozó, amely tegnap fejeződött be Balatonlellén. A szeszélyes időjárás sokszor megkeserítette a szervezők és a közönség életét, ennek ellenére több mint harmincezer magyar vett részt a találkozón a Kárpát-medencéből, Nyugat-Európából és a tengerentúlról. Tizenkét helyszínen, négy napon át mintegy százhúsz rendezvény valósult meg a Balaton-parti üdülőhelyen, a Magyarok a magyarságért mottó szellemében. A magyar közélet több jeles képviselője tartott előadást a magyarságismereti szabadegyetemen, a magyarság-híd konferencián, a tudományos szimpóziumon, az ötvenhatos konferencián, illetve a különböző irodalmi ankétokon és könyvbemutatókon. Több magas színvonalú kulturális rendezvényt szerveztek, így például Szakács Gábor és Friedrich Klára Rákóczi él című előadását. Felavatták a Megmaradásunkért – magyarok a magyarságért tölgyfából faragott, három méter magas emlékművet, Farkaslaki Jakab György alkotását, amelynek talapzata a balatoni jellegzetes vörös kőből készült. A világtalálkozó résztvevői itt helyezték el azt a kazettát, amelyben névvel ellátva mindenki küldhetett az utókornak egy-egy mondatnyi üzenetet, amely csak ötven év múlva lesz kibontható.
Átadták a Világ Magyarságáért kitüntetéseket, amelyet tíz személy kapott meg: Dobai Sándor, a Benelux államok magyar főlelkésze, Nick Ferenc, a Magyar Kultúra Lovagja rend alapítója, Koncz Gábor és Bába Szilvia, a Magyar Kultúra Alapítvány képviselői, Horváth János, az Országgyűlés korelnöke, Duray Miklós felvidéki magyar közíró, címzetes egyetemi tanár, Csapó Endre ausztráliai magyar újságíró, Papp Zsuzsa kanadai magyar filmrendező, Piller Éva, a dél-amerikai magyar közösségek vezetője és Orbán István, a Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség elnöke.
A komoly hangvételű rendezvények mellett volt operettest, pesti kabaré, műsorral érkezett Lagzi Lajcsi, Poór Péter, Keresztes Ildikó, Szikora Róbert. Megrendezték a világtalálkozó szépségversenyét is, amelyet a világ számos országából érkezett magyar vagy magyar származású hölgyek közül egy beregszászi lány nyert meg. Emellett volt táncház és gasztronómiai bemutató, tóparti buli is.
– Amit ígértünk a közönségnek a világtalálkozó előtt, azt maradéktalanul teljesítettük – nyilatkozta lapunknak Tanka László, a világtalálkozó ötletgazdája és igazgatója. Hozzátette: a négynapos rendezvény valóban az összetartozásról, az egyetemes magyar kultúra értékeinek bemutatásáról és a hungaricumok népszerűsítéséről szólt. Mint mondta, hagyományt szeretnének teremteni azzal, hogy 2012-től minden évben megrendezik a magyar világtalálkozót, amely nem lesz konkurenciája semmilyen más magyar világrendezvénynek.
Vasárnap ökumenikus istentisztelettel fejeződött be a négynapos találkozó a helyi római katolikus templomban, ahol Takács Nándor nyugalmazott székesfehérvári püspök a magyar nemzet és a magyar haza önzetlen szeretetére és anyanyelvünk ápolására buzdított. A templomban Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas operaénekes és Meleg Vilmos nagyváradi színművész ünnepi előadóestje tette gazdagabbá a záró istentiszteletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.