Virágokat vitt az áldozatok emlékére és hazája polgári légi közlekedésének állapotát bírálta tegnap a szerdai negyvenhárom áldozatot követelő repülőgép-szerencsétlenség színhelyén Dmitrij Medvegyev orosz elnök – adta hírül a The Voice of Russia című angol nyelvű moszkvai hírportál. A tudósítás szerint a politikus sajtótitkára, Natalija Timakova arról számolt be, hogy az államfő korábban sürgős megbeszélésre hívta a rendkívüli helyzetek minisztériumának, a közlekedési tárcának és a nyomozást vezető bizottságnak a fejét, s precíz, minden körülményt föltáró vizsgálatra utasította őket. Az elnök indulata nem alaptalan: rövid időn belül a jaroszlavli volt a negyedik repülőbaleset, s úgy tűnik a tragédiák sorát az sem ritkítja, hogy a kormány mindig újabb pénzeszközöket szabadított fel a biztonság és megbízhatóság fokozására.
A mentőegységek folytatták a roncsok átkutatását; keresik a Jakovlev Jak–42-es típusú utasszállító fekete dobozát, amely akár a Volgába is süllyedhetett. A tragédiát vélhetőleg motorhiba okozta, de mulasztás is közrejátszhatott a végkifejletben – jelentette ki Valerij Okulov, a közlekedési tárca helyettes vezetője. Lapoknak nyilatkozó szakértők szerint az sincs kizárva, hogy – legalább részben – a rossz minőségű üzemanyag számlájára írható a katasztrófa.
Emlékezetes, hogy a Yak Service nevű légitársaság minszki járata szerdán délután negyvenöt emberrel a fedélzetén Jaroszlavl közelében felszállás közben antennának csapódott, majd lezuhant, s két ember – egy utas és a személyzet egyik tagja – kivételével mindenki életét vesztette. A géppel tartott a Lokomotiv Jaroszlavl hokicsapat is, amely első ligameccsére készült Fehéroroszországban. Alekszandr Galimov védő az egyedüli, aki az élvonalbeli együttesből túlélte a lezuhant gép felrobbanását, de az ő állapota is válságos. Életéért a fővárosból érkezett specialisták küzdenek.
A Yak Service egyike azoknak a kis orosz légitársaságoknak, amelyek a Szovjetunió felbomlása után alakultak. A cégnél uralkodó állapotokról árulkodik, hogy 2009-ben járatait kitiltották az Európai Unióból.
Háromnapos gyász kezdődött tegnap Oroszország jaroszlavli területén, amely a szerdai balesetben teljes jégkorongcsapatát – köztük több világsztárt, olimpiai és világbajnokot, Stanley-kupa-győzteseket – elvesztette. Az együttes külföldi (kanadai, svéd, német, cseh, szlovák és fehérorosz) tagjaiért tegnapra virradóan világszerte gyertyákat gyújtottak, virágokat hordtak halomba. Még a tragédia napján részvétüket fejezték ki az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) játékosai is, a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) elnöke, René Fasel pedig a sportág legsötétebb napjának nevezte szeptember 7-ét.
Schmitt Pál köztársasági elnök tegnap küldte el táviratát Dmitrij Medvegyev orosz elnöknek és Alekszandr Zsukovnak, az Orosz Olimpiai Bizottság elnökének. Kiss Norbert, a Köztársasági Elnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős hivatalvezetője az MTI-nek elmondta: az államfő megdöbbenésének és szomorúságának adott hangot, továbbá kiemelte, hogy a világ sportolói és a nagy olimpiai család is bajnokokat, példaképeket veszített el a tragédiában.
Erről írtak világszerte a lapok sportoldalain is, miközben elkezdődött a találgatás: vajon képes lesz-e folytatni ezek után a ligát a Jaroszlavl? A távirati iroda híradása szerint már szerdán jelezték oroszországi klubcsapatok tagjai, hogy szívesen öltenék magukra a tragédiát szenvedett csapat mezét. Vjacseszlav Fetyiszov, az orosz nyílt profiliga (KHL) felügyelőbizottságának elnöke pedig tegnap beszélt arról, hogy két-három nap alatt fel lehet tölteni a Lokomotiv keretét a többi klubtól érkezőkkel, és így a csapat folytathatja a KHL-szezont. A liga vezetősége végül tegnap délután úgy döntött: a többi 23 klub önkéntesen legfeljebb három játékost adhat át a Jaroszlavlnak, amely így várhatóan negyven-negyvenöt hokisból választja ki új keretét.
A KHL 2011/12-es idénye egyébként szerdán rajtolt, de a tragédia miatt félbeszakadt a Szalavat Julajev–Atlant nyitótalálkozó. A bajnokság jövő kedden folytatódik, addig az összes mecscset elhalasztották. A Lokomotiv Jaroszlavl legutóbb a ligában a harmadik helyen zárt, az 1997-es, a 2002-es és a 2003-as idényben orosz bajnoki címet szerzett.

„Szívtatok ma rendesen?” – így hergeli rajongóit a szegedi rapper