Az akasztófahumor abszolút magyar jellegzetesség, amelynek megnyilvánulásaival már Pekingben is találkozunk. Az egyik sziporka szerint igazán nincs okunk panaszra, hiszen az első három napon ugyanannyi aranyat nyertünk, mint az oroszok és a németek együttesen; legyen az ő bajuk, hogy ez nullával egyenlő. Sportágspecifikusabb az a szentencia, amely úgy szól, nem lehet elég korán a vívócsarnokba érni, ha az adott fegyvernem legnagyobb magyar esélyesét még a páston akarjuk látni, mert nagy valószínűséggel már az első körben búcsúzik.
Tegnap sajnos így lett. Nemcsik Zsolt kard egyéniben szoros mérkőzésen, 12-12 után szenvedett 15-13-as vereséget már a legjobb 32 között attól a Csou Han-mingtől, akit utóbb úgy jellemzett, hogy pár hónapja még a Nagy Falat sem tudta megszúrni. Nemcsiket viszont tizenötször is, bár ezt az áldozat első elkeseredésében vitatta, arra panaszkodván, hogy három-négy kérdéses vagy éppen egészen nyilvánvaló helyzetben is a kárára ítéltek.
Kovács Tamás, a korábbi vívókapitány, a MOB jelenlegi sportigazgatója ellenben érdeklődésünkre kijelentette, hiba lenne bármit is a bíróra fogni, majd némi unszolás után olyan magyarázatot adott a vereségre, amely áttételesen az egész sportág, ha úgy tetszik, a hazai sportélet kritikája: „A kínai versenyzőnek az a Christian Bauer a mestere, aki korábban a Sydneyben győztes francia kardválogatott, majd az Athénban egyéni aranyérmes olasz Montano trénere volt. Tökéletesen fel is készítette a tanítványát Nemcsikből, pedig Zsolt korábban mindig könnyedén verte őt. A lelkiismeretes, szorgalmas és szakmájukat is kiválóan ismerő magyar edzőknek sajnos egyébként is általános hibájuk, hogy taktikában keveset adnak, meg mindig a technikára helyezik a fő hangsúlyt. Pedig a leegyszerűsödött, dinamikusabbá és gyorsabbá vált vívásban már egyre kevesebb szerep jut neki, a taktika dönt.”
Mint ahogyan döntött nem sokkal később bizonyos Keeth Smart javára is Szilágyi Áron ellen. Ez legalább már a legjobb 16 között történt, bár tinédzser korú versenyzőnk a Decsi Tamás feletti 15-9-cel jutott el oda. Azaz: a nap egyetlen magyar győzelme ugyancsak magyar vívó ellen született. Szilágyi igen egyoldalú küzdelemben maradt alul 15-10-re, becsületére váljék, hogy ezt ő is elismerte, semmiféle mentséget nem keresett, amikor leszögezte: „Smart sajnos megetetett a stílusával, szinte rám ugrott a támadásai során, egészen máshogyan vívott, mint a magyarok, az olaszok vagy a franciak. A bíráskodáson sem múlott semmi, csak abban bízom, hogy mivel a csapatversenyt is az amerikaiakkal kezdjük, addigra alaposan felkészülök Smartból, és visszavágok neki.”
Nevezett úriember eközben pár méterrel arrébb szélesen mosolygott, és amikor odaléptünk hozzá, szinte lelkendezve hadarta: „Magyar? Imádom a magyarokat! Nézze a felszerelésemet, az is magyar, az első edzőm, Aladar Kogler (Kógler Aladár, Amerikában roppantul tisztelt, felvidéki származású mester – a szerk.) is az volt, minden februárban Magyarországon edzőtáborozom, úgyhogy nagyon sokat köszönhetek önöknek.” Az ömlengés után azonban azzal folytatta, hogy most már ukrán trénere van, akivel előző este három órán keresztül elemezte videón a várható ellenfeleket, és pontosan tudta, mi a feladata Szilágyi Áron ellen. Elárulta még, csupán egy évvel az olimpia előtt került profi státusba, most ezért a hét hat napján három órát edzhet, de tavaly még a Verizon mobiltársaság alkalmazottja volt, és valószínűleg jövőre is az lesz. Végül magyarul, „köszönömmel” búcsúzott tőlünk – mi is megköszönhetjük, amit hallottunk tőle –, majd hamarosan a versenytől is, mert azért a világklasszistól még messze van. A legtovább jutott magyart azonban így is simán verte.
Négy versenynap után tehát még mindig érem nélkül állnak vívóink, és ha egyéniben valamit kozmetikázni akarnak a képen, arra ma a női párbajtőr, Mincza Ildikó és Szász Emese révén kínálja az utolsó esélyt.
Elfelé poroszkálva a vívócsarnokból döbbenten észleltük, hogy a bejárat mellett parkol egy úgynevezett pszh, azaz páncélozott szállító harcjármű. Nem tudni, a már-már idillien békés és mosolygós Pekingben mi célt szolgál, de arra feltétlenül jó volt, hogy a bevezetőben említett akasztófahumornak táptalajt adjon. Valaki ugyanis rábökött a vajszínűre festett, így kifejezetten nevetséges, amúgy is elavult, a Magyar Néphadsereg felderítő szakaszai számára az 1980-as években rendszeresített gépszörnyre, és megjegyezte: na, ez a modern fegyver, nem a magyar kard.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
