Világszerte előretörnek a női vezetők

2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rudd visszatérne. Bár lemondott, Kevin Rudd újra indulni fog a következő választáson. A most távozott ausztrál miniszterelnök azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy a Gillard-kormányban részt vállaljon. Az új kormányfő feladata lesz a Munkáspárt csökkenő támogatottságának javítása, amely jelenleg nagyjából megegyezik a konzervatív ellenzék népszerűségével. Kevin Rudd 2007 óta volt miniszterelnök, elemzők szerint az ő érdeme, hogy Ausztrália elkerülte a nemzetközi pénzügyi válság keltette hullámokat, ráadásul az ő vezetésével került a Munkáspárt 11 év ellenzéki szerep után kormányra. (S. L. S.)


Kevin Rudd végül belebukott a bányavállalkozásokra kirovandó adótervezetbe, sem a cégek, sem a lakosság nem támogatta a próbálkozást, a kormányfő pedig úgy döntött, a Munkáspártot károsítaná a belső harc, így átadta a posztot az eddigi miniszterelnök-helyettesnek. Gillard maga nem a déli kontinensen született, hanem Walesben, így származását és nemét tekintve is újdonságot jelent székfoglalása. Az új kormányfő leszögezte, hónapokon belül új választások kiírására fogja kérni őfelsége helytartóját, Quentin Bryce-t. Ausztrália ugyanis a nemzetközösség része, így sem a „közel külföldi” származás, sem a gyengébb nemhez való tartozás nem jelenthet akadályt, tekintve, hogy Gillard, Bryce, de II. Erzsébet, Ausztrália uralkodója is nő. Az óceániai térségben azonban Új-Zéland megelőzte a nagy szomszédot, Jenny Shipley 1997-ben esküdött fel, ő 1999-ben a stafétabotot Helen Clarknak adta át, aki 2008-ig irányította a déli államot. Az ő idejében történt, hogy az uralkodón és a kormányfőn kívül nő volt a házelnök (Margaret Wilson), a főkormányzó (Silvia Cartwright) és a legfelsőbb bíróság elnöke (Sian Elias) is.
Európában az utóbbi időben egyre több nő jelenik meg a legfontosabb pozíciókban. Három nappal ezelőtt tette le az esküt Mari Kiviniemi, Finnország új kormányfője, aki a második nő ebben a pozícióban. Az elsőhöz sem kell azért nagyon visszamenni az időben, Anneli Jäätteenmäki 2003. április 17-én foglalta el a fontos széket, ezzel azt eredményezve, hogy a világon egyedül Finnországban volt nő a kormányfő, az államfő (Tarja Halonen), sőt a kormány felét is nők alkották. A helyzet azonban csak két hónapig állt fenn, június 24-én Jäätteenmäki lemondott, mivel titkosított nemzetbiztonsági információkat használt fel politikai ellenfeleivel szemben. Az öreg kontinensen rajta kívül Németországot (Angela Merkel) és Horvátországot (Jadranka Kosor) is nő irányítja, s a napokban valószínűleg csatlakozni fog hozzájuk Iveta Radicová, Szlovákia következő kormányfője. Svédország híres arról, hogy a gyengébb nemnek helyet szorít a döntéshozásban, a jelenlegi parlamenti képviselők 45 százaléka nő, a 22 miniszter közül tízen hölgyek. A legfelső pozícióban azonban utoljára Ulrika Eleonóra volt, aki 1718 és 1729 között volt Svédország uralkodója. Norvégia szintén élen jár a nők esélyegyenlőségének előmozdításában, ma a 19 miniszter közül tízen hölgyek. Oslo déli szomszédjával szemben elmondhatja magáról, hogy a legfelső posztot is átengedte a nőknek, Gro Harlem Brundtland három alkalommal is irányította Norvégiát.
Ázsiában érdekes módon számos helyen nagyon komoly befolyása van és volt a női politikusoknak, még a hagyományosan férfias társadalmakban is. Elég csak Indiára gondolni, ahol Indira Gandhi nem csupán egy volt a miniszterelnökök között, de korszakalkotó politikus, aki 1966-tól 1984-es meggyilkolásáig majdnem négy teljes cikluson át vezette a világ legnagyobb népességű demokráciáját. Bár azóta más nő nem ült az indiai miniszterelnöki székben, senki sem csodálkozik azon, hogy Sonia Gandhi, az egykori kormányfő fiának özvegye ma a koalíciót vezető Kongresszus Párt vezetője. A szomszédos mozlim állam, Pakisztán szintén büszkélkedhet egy női vezetővel, Benazir Bhutto kétszer is betöltötte a miniszterelnöki posztot, és talán harmadszor is nyert volna, ha a 2008-as választási kampányban le nem lövik. Srí Lankán a függetlenséget követő politikát szinte egy személyben határozta meg Sirimavo Bandanaraike, aki 1960-tól 2000-ig, haláláig három alkalommal volt kormányfő. Harmadik mandátumát saját lányától, az akkorra elnökké választott, korábban szintén a miniszterelnöki pozíciót betöltött Chandrika Kumaratungától kapta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.