A Sándorfalva–Békéscsaba közötti, mintegy 90 kilométeres, 400 kilovoltos távvezetéki összeköttetés kiépítésével még ebben az évben végez az MVM Rt. Ezzel párhuzamosan folyik a Paks–Pécs közötti, szintén 400 kilovoltos távvezeték alapozása, Paks felől indulva már a Mecsekig jutottak – adott rövid helyzetképet folyamatban lévő beruházásaikról Tari Gábor, az MVM Rt. hálózati főmérnöke. A Békéscsaba és Sándorfalva közötti kapcsolat kiépítése összesen mintegy 7 milliárd forintba kerül. A baranyai megyeszékhely és a paksi atomerőmű közötti kapcsolat kiépítése elsősorban Pécs térsége ellátásának szempontjából fontos.
Ennek költsége megközelítőleg 14 milliárd forint körül mozog, ebben a vezeték kiépítése mellett a paksi alállomás bővítése, illetve egy teljesen új pécsi alállomás építése is szerepel. Ezzel a fejlesztéssel 2004. december 31-ig kell végezniük. Üzembe helyezését 2005 első felére tervezik. A január 1-jei piacnyitást követően a hálózati beruházások költségeit csak abban az esetben ismeri el az átviteli tarifában a Magyar Energia Hivatal (MEH), ha előzetesen a Magyar Villamosenergia Ipari Rendszerirányító Rt.-vel közösen úgy találták, hogy a közüzemi áramszolgáltatás biztonságához az adott fejlesztésre szükség van. Az előbb említett bővítések ebbe a körbe tartoznak.
A társaság a napokban kiadott közleményében rámutatott: a belföldi nagykereskedelem a hatósági árszabályozás miatt veszteséges. Az alaptevékenységből származó bevételeket tavaly 30 milliárd forinttal haladták meg a kiadások. Ezt csak részben tudták ellensúlyozni költségcsökkentő lépésekkel, külkereskedelmi ügyletekkel.
A Pécs–Paks összeköttetés nemcsak belföldi ellátásbiztonsági szempontból kell, de a nyugat-európai villamosenergia-rendszerben (UCTE) elvárt, úgynevezett n–1 elv teljesítéséhez is szükséges. Ez a hálózatbiztonsági elvárás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a hálózat bármely egy elemének elvesztésekor a rendszer működése zavartalanul folytatódhat. Ugyancsak elhatározták, hogy a belföldi ellátásbiztonság érdekében 2007 végéig kiépítik a Győr–Szombathely közötti, 400 kilovoltos összeköttetést. Az MVM és a román Transelectrica közötti megállapodásban érintett, egyelőre tervezési fázisban lévő, Nagyvárad–Békéscsaba 400 kilovoltos vezeték létesítését román kérésre vizsgálják.
A következő tizenöt évre vonatkozó hálózatfejlesztési terveik között elsősorban ellátásbiztonsági megfontolásból több új nemzetközi, illetve hazai összeköttetés kiépítése is szerepel. Egyebek mellett szó van a Paks–Pécs távvezeték esetleges folytatásáról Horvátország felé, a Győr–Szombathely összeköttetés kiépítéséről, illetve a Sajóivánka és a szlovákiai Rimaszombat közötti távvezetéki kapcsolat megteremtéséről. Hosszabb távon tervezik a 750 kilovoltos ukrán–magyar távvezeték 400 kilovoltra történő átállítását a Debrecen és Albertirsa közötti szakaszon.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
