Bővíti hálózatát az MVM

A Nagyvárad és Békéscsaba közötti távvezetéki összeköttetés kiépítésének vizsgálatáról kötött megállapodást a Magyar Villamos Művek Rt. (MVM Rt.) és a román Transelectrica. Az MVM Rt.-nél két, összesen 20 milliárd forint értékű hálózati beruházás zajlik, 2015-ig legalább ennyit kell az alaphálózat bővítésére fordítani.

Világgazdaság
2003. 04. 11. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sándorfalva–Békéscsaba közötti, mintegy 90 kilométeres, 400 kilovoltos távvezetéki összeköttetés kiépítésével még ebben az évben végez az MVM Rt. Ezzel párhuzamosan folyik a Paks–Pécs közötti, szintén 400 kilovoltos távvezeték alapozása, Paks felől indulva már a Mecsekig jutottak – adott rövid helyzetképet folyamatban lévő beruházásaikról Tari Gábor, az MVM Rt. hálózati főmérnöke. A Békéscsaba és Sándorfalva közötti kapcsolat kiépítése összesen mintegy 7 milliárd forintba kerül. A baranyai megyeszékhely és a paksi atomerőmű közötti kapcsolat kiépítése elsősorban Pécs térsége ellátásának szempontjából fontos.

Ennek költsége megközelítőleg 14 milliárd forint körül mozog, ebben a vezeték kiépítése mellett a paksi alállomás bővítése, illetve egy teljesen új pécsi alállomás építése is szerepel. Ezzel a fejlesztéssel 2004. december 31-ig kell végezniük. Üzembe helyezését 2005 első felére tervezik. A január 1-jei piacnyitást követően a hálózati beruházások költségeit csak abban az esetben ismeri el az átviteli tarifában a Magyar Energia Hivatal (MEH), ha előzetesen a Magyar Villamosenergia Ipari Rendszerirányító Rt.-vel közösen úgy találták, hogy a közüzemi áramszolgáltatás biztonságához az adott fejlesztésre szükség van. Az előbb említett bővítések ebbe a körbe tartoznak.

A társaság a napokban kiadott közleményében rámutatott: a belföldi nagykereskedelem a hatósági árszabályozás miatt veszteséges. Az alaptevékenységből származó bevételeket tavaly 30 milliárd forinttal haladták meg a kiadások. Ezt csak részben tudták ellensúlyozni költségcsökkentő lépésekkel, külkereskedelmi ügyletekkel.

A Pécs–Paks összeköttetés nemcsak belföldi ellátásbiztonsági szempontból kell, de a nyugat-európai villamosenergia-rendszerben (UCTE) elvárt, úgynevezett n–1 elv teljesítéséhez is szükséges. Ez a hálózatbiztonsági elvárás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a hálózat bármely egy elemének elvesztésekor a rendszer működése zavartalanul folytatódhat. Ugyancsak elhatározták, hogy a belföldi ellátásbiztonság érdekében 2007 végéig kiépítik a Győr–Szombathely közötti, 400 kilovoltos összeköttetést. Az MVM és a román Transelectrica közötti megállapodásban érintett, egyelőre tervezési fázisban lévő, Nagyvárad–Békéscsaba 400 kilovoltos vezeték létesítését román kérésre vizsgálják.

A következő tizenöt évre vonatkozó hálózatfejlesztési terveik között elsősorban ellátásbiztonsági megfontolásból több új nemzetközi, illetve hazai összeköttetés kiépítése is szerepel. Egyebek mellett szó van a Paks–Pécs távvezeték esetleges folytatásáról Horvátország felé, a Győr–Szombathely összeköttetés kiépítéséről, illetve a Sajóivánka és a szlovákiai Rimaszombat közötti távvezetéki kapcsolat megteremtéséről. Hosszabb távon tervezik a 750 kilovoltos ukrán–magyar távvezeték 400 kilovoltra történő átállítását a Debrecen és Albertirsa közötti szakaszon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.