A korábbi események, amikor tüntetők végigvonulgászták a fél várost, indokolják a lezárásokat” – így indokolta az MNO megkeresésére Kardos Imre, a Köztársasági Őrezred parancsnokhelyettese az október 22-én, az Andrássy úton már a kora délutáni óráktól életbe lépő, példátlan intézkedéseket. Mint arról lapunk korábban beszámolt, a 20 órakor Gyurcsány részvételével az Operában kezdődő rendezvény miatt már 14 órakor hermetikusan lezárják az Andrássy út érintett szakaszát és a környező utcákat; a gyalogosok közül csak a helyi lakosokat engedik be igazoltatás után. A Magyar Nemzet úgy tudja, „haza is kísérik” az ott lakókat; a lezárásokban az IN-Kal Security 2000 is részt vesz.
Kardos költői kérdésnek nevezte érdeklődésünket, mi indokolja az abszurdnak tűnő intézkedést, hogy egy Szabadság téri tüntetés miatt a szomszédos városrészben egész útszakaszokat lezárjanak. Megkérdeztük, hogy az elmúlt 15 évben volt-e arra példa, hogy ekkora útszakaszt zárjanak le, a járókelők elől is elrekesztve hat órával az esemény előtt egy miniszterelnöki beszéd miatt. Kardos kijelentette: „Természetesen itt nem miniszterelnöki beszédről van szó, hanem egy védett vezetők részvételével folyó programról. Ilyen számtalan esetben történt, nemzetközi tanácskozások alkalmával nagyon sokszor lezártuk az utakat, és ezután is megtesszük, amikor veszélyeztetett körülmény merül fel, és ezt szakmailag indokoltnak látjuk. Tavaly, az 50. évforduló alkalmával is így történt.”
„Nincs szó túlbiztosításról, a nemzetközi gyakorlatban is van példa arra, hogy néhány órára nemcsak az autósok, de a gyalogosok elől is lezárnak egy-egy útszakaszt” – mondta Tafferner Éva, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Ismert: a rendszerváltás óta számos alkalommal fordult elő, hogy a Magyar Köztársaság kormányfője (esetleg más magasrangú személyiségek kíséretében) felszólal nemzeti ünnepünkön. Mindezidáig példátlan, hogy a nemzet egységét prezentáló, kizárólag hazai vezető politikusok által fémjelzett ünnepség a választópolgárok kirekesztésével kerüljön megrendezésre. Az ellentmondásos körülmények között lezárt Kossuth téren 1996-ban mintegy 56 külföldi állam- és kormányfő jelent meg, az Operaházban ilyen körülményekről nem beszélhetünk. Forgalmas belvárosi útszakasz ilyen mérvű lezárása a pártállami időkben sem igazán volt példa.