Egyetértenek a magyar politikai erők az uniós alapszerződés támogatásáról

Egyetértés van a magyar politikai erők között az uniós reformszerződés támogatásáról - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke kedden az EU nagybizottsági ülését követően.

MNO
2007. 10. 16. 16:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-Valamennyi frakció, bizottsági elnök kifejezte: számunkra fontos, hogy a tagállamok egyetértésre jussanak a reformszerződés kérdésében. Egyöntetűen támogattuk, hogy a kialakult szöveget Magyarországnak el kell fogadnia, kompromisszumkésznek kell lennünk – fogalmazott Szili Katalin a találkozó után az MTI-nek.

A házelnök hangsúlyozta: Magyarország elfogadja a megfogalmazott szöveget, örömteli, hogy a kisebbségek kérdése bekerült a szövegbe, és erősödhet a nemzeti parlamentek szerepe is.

Valószínűleg Nagy-Britannia és Lengyelország is kompromisszumkész lesz a találkozón – tette hozzá a házelnök.

Göncz Kinga külügyminiszter a távirati irodának hangsúlyozta: létre fog jönni a megállapodás a hét végi informális csúcson, a felmerült kérdéseket el lehet rendezni. A sajtóhírekkel ellentétben nem merült fel, hogy elhalasszák a megállapodást az előrehozott lengyel választások miatt – mondta az MTI kérdésére a külügyminiszter.

Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője a nagybizottsági ülés után elmondta: pártja is támogatja a reformszerződés elfogadását. A politikus elmondta: Magyarországnak kezdeményeznie kellene, hogy a reformszerződés kisebbségekről szóló részéhez csatoljanak egy értelmező nyilatkozat.

A reformszerződés tartalmában júniusban állapodtak meg a tagállamok, és az unió soros portugál elnökségének reményei szerint az október 18-19-i lisszaboni EU-csúcsértekezleten el is lehet majd fogadni a dokumentumot. A szakértői szintű szövegezési munkák során felmerült értelmezési vitákat politikai szinten kell addig elsimítani.

Egyelőre nem világos, miként szerepeltetik majd a reformszerződésben az alapjogok chartáját, amellyel kapcsolatban a briteknek fenntartásaik vannak. Azt sem tudni, a lengyel kormány enged-e azon követeléséből, hogy ne csak a függelékben, hanem fajsúlyosabb helyen utaljanak egyes közös határozatok kisebbség általi megvétózásának lehetőségére.

Lengyelországban a lisszaboni csúcs után néhány nappal tartanak parlamenti választásokat, és egyes uniós tisztségviselők szerint félő, hogy a lengyelek ezért kevésbé lesznek rugalmasak.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.