"Biztos vagyok benne, hogy ez sokkal kevesebbe kerül, mint amennyi kárt okoz az átláthatatlan és ellenőrizhetetlen pártfinanszírozás jelenlegi helyzete" – hangoztatta a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc javasolta, hogy szüntessék meg a pártok hivatalos, elismert ifjúsági szervezeteinek felemás helyzetét, vagyis támogatásukat tegyék a pártfinanszírozás önálló részévé és rájuk is ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a pártokra.
A miniszterelnök úgy látja, a civil szervezeteket meg kell védeni a pártpolitika befolyásától, mert "a civilség szellemét megöli a pártokkal való pénzügyi-, személyi összefonódás". A pártpolitizálásban részt vevő civil szervezetek a jövőben ne kapjanak semmilyen közpénzt, a valóban független civil szervezetek támogatását pedig elsősorban az önkéntes adófelajánlásokra kell bízni – mondta.
Európa legszigorúbb összeférhetetlenségi törvényének megalkotásáról beszélt a kormányfő. A közpénzek odaítélésének folyamatából ki kell zárni azokat, akik részt vettek a pályázatok előkészítésében, továbbá a kormány tagjait, az államtitkárokat, a kormány mellett, valamint a regionálisan működő fejlesztéspolitikai hivatal illetve társaság vezetőit, az előbbiek közeli hozzátartozóit és a tulajdonukban lévő társaságokat.
Indítványozta, hogy a közhivatalokban dolgozó egyes magasabb beosztású köztisztviselők számára tegyék általánossá, rendszeressé és kötelezővé a vagyonosodási vizsgálatot.
"Felkérjük az Országgyűlést és a települési önkormányzatokat, hogy kezdeményezzék tagjaiknál, hogy azok kérjenek személyükre vonatkozó a vagyonosodási vizsgálatot, és annak megállapításait hozzák nyilvánosságra" – folytatta.
Gyurcsány Ferenc a főállású parlamenti képviselőség intézményének visszaállítását kezdeményezte, mert szerinte a képviselők feladatai nem végezhetők el félállásban. Javasolta, hogy a következő parlamenti ciklustól önkormányzati vezetők, polgármesterek, gazdasági társaságok vezetői ne lehessenek a parlament tagjai.
"Ezzel csökkentjük a funkcióhalmozást, többen vehetnek részt a közügyekben, megerősíthetjük a parlament függetlenségét, csökkenthetjük a helyi, területi közvetlen nyomásgyakorlás erejét" – vélekedett. Utolsó pontként az javasolta, tegyék átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé a képviselői jövedelmeket. Hangsúlyozta, a képviselők jövedelme nem magas, ezért annak csökkentése indokolatlan. "Ilyen igénnyel legfeljebb olcsó népszerűséget lehet szerezni, az előítéleteket lehet kielégíteni".
Pokorni: Gyurcsány kezdje magán a megtisztulást
Gyurcsány Ferenc ma délután rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze, amelyen a közélet átláthatósága érdekében javaslatokat fogalmazott meg. Ehhez képest komoly csalódást okozott a miniszterelnök a bejelentéseivel – jegyezte meg a hallottak kapcsán Pokorni Zoltán. A fideszes politikus egyetért a miniszterelnökkel abban, hogy "botrány botrány hátán" van, ami itt történik az "tűrhetetlen", és "ez így nem mehet tovább". A képviselő a fidesz.hu tudósítása szerint hiteltelennek tartja, ahogyan Gyurcsány Ferenc megpróbálja szétteríteni a felelősséget, megpróbálja másra terelni a szót. A közélet tisztaságát, a tisztulást, az átláthatóság megteremtését Gyurcsány Ferencnek magán kellene elkezdeni – szögezte le a Fidesz alelnöke.
A legutóbbi botrányban tanúként kihallgatott miniszterelnök akkor járna el helyesen, ha vallomását nyilvánosságra hozná – jelentette ki a politikus, hozzátéve: ezt várja el tőle a józan ész, a jó erkölcs, a minimális politikai tisztesség. Az a takarózás, amit hallottunk tőle – nem állja meg a helyét, és hátráltatja a nyomozást. Az ügyészség nyilvánossá tette mindenki előtt, hogy nyilvánosságra lehet hozni a tanúvallomást. Pokorni Zoltán a téma kapcsán a dicsekvő katonáról szóló latin mondást idézte miszerint: "Nem beszélni, ugrani kell, most. Itt van a folyó, most ugorj."
Itt a lehetőség Gyurcsány Ferencnek, hogy bebizonyítsa elkötelezettségét a tiszta, átlátható közélet iránt – emelte ki a Fidesz alelnöke. Ne csak ígérgessen, hanem bizonyítson – tette hozzá. A Fidesz felszólítja Gyurcsány Ferencet, hogy hozza nyilvánosságra a Zuschlag-ügyben tett tanúvallomását.
Pokorni Zoltán elmondta azt is, hogy a miniszterelnök felvetéseivel érdemben akkor tud foglalkozni a Fidesz, ha azok törvényjavaslat formáját öltik. Az alelnök hozzátette: úgy tűnik, kevés idő állhatott rendelkezésre, hiszen a javaslatok jó része már jogszabályban szerepel. Példaként említette, hogy Gyurcsány Ferenc javaslata szerint gazdasági társaságok nem támogathatnak pártokat, miközben gazdasági társaságok már ma sem támogathatnak pártokat, ezt csak magánszemélyek tehetik meg.
Azzal a miniszterelnöki felvetéssel kapcsolatban, hogy a kormány korlátozza saját kampány- és reklámtevékenységét, illetve rövidítsék le a kampány idejét, Pokorni Zoltán úgy fogalmazott, "ez a mi javaslatunk volt, és továbbra is egyet értünk vele". Elmondta, hogy a Fidesz eddig is kész volt, ezután is kész lesz a tárgyalásokra a kétharmados többséget kívánó javaslatokról.
Nem beszélni kell, másra mutogatni, miközben láthatóan maffia-módszerekkel lopják ki a pénzt nap mint nap az európai uniós rendszerből. Cselekedni kell, és az lenne a leginkább példamutató, ha Gyurcsány Ferenc nyilvánosságra hozná tanúvallomását – szögezte le a Fidesz alelnöke.
KDNP: a tolvaj kiált pandúrért
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint Gyurcsány Ferencnek felelősséget kell vállalnia mindenért, ami sportminisztersége idején a minisztériumában történt – közölte a párt szóvivője hétfőn azt követően, hogy a kormányfő ismertette hét pontból álló javaslatcsomagját. Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatója tipikusan az az eset, amikor tolvaj kiált pandúrért – fogalmazott Halász Zsuzsa. Emlékeztetett arra, hogy a Zuschlag-ügy idején Gyurcsány Ferenc volt a sportminiszter, és egy miniszter felelős a minisztériumában történtekért. A
KDNP felháborítónak tartja, hogy ezzel a javaslat-csomaggal "Gyurcsány Ferenc azt a látszatot kívánja kelteni, hogy azért kellenek a szigorúbb törvények, mert mindenki korrupt, tolvaj, EU-pénz lenyúló". A pártszóvivő kijelentette: ezt Zuschlag Jánosról, volt MSZP-s képviselőről, a párt volt megyei elnökéről lehet elmondani, aki jelenleg előzetes letartóztatásban van. Hozzátette: a Weiszenberger-ügy is Gyurcsány miniszterelnöksége alatt történt. (mti)