Hivatásos katona a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főügyeletét október 8-án ellátó L. Zoltán, akinek ügyét a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség a Budapesti Katonai Ügyészségre küldte át – írta a Magyar Nemzet kedden. A férfi 1992 óta teljesít szolgálatot a gazdasági tárcánál – derül ki Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője keddi nyilatkozatából.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter múlt hét szerdán azonnali hatállyal felmentette a minisztérium főügyeletesét, aki hatáskörét túllépve próbált közbenjárni Garamhegyi Ábel államtitkár gyorshajtása ügyében. A szaktárca aznapi közleménye szerint a minisztérium szerda délelőtt lefolytatott vizsgálata során a tárca főügyeletese elismerte, hogy Garamhegyi Ábel gyorshajtási ügyében hatáskörét túllépve, kérés és felhatalmazás nélkül kívánt eljárni a Pest Megyei Rendőrkapitányságnál.
A GKM államtitkárát múlt hétfőn este Szentendrén gyorshajtás miatt igazoltatta a rendőrség. A közlemény kiemeli: Garamhegyi Ábel – mivel hivatali gépkocsijával követte el a szabálysértést – a történteket jelezte a GKM főügyeletén, de semmilyen utasítást nem adott arra, hogy az ügyében a GKM főügyeletese járjon el a rendőrségnél.
Tagadásban
Bocskai lapunknak a múlt héten még azt nyilatkozta, hogy az említett férfi legalább három éve nem tagja a hivatásos állománynak. Mikor kiderült, hogy ez nem igaz, a szóvivő elnézést kért és elismerte: nem a megfelelő helyen nézett utána L. Zoltán státusának – derül ki a Magyar Nemzet keddi cikkéből..
A fegyveres szervek hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy az állomány tagja – beleegyezésével – más szervezetnél (központi és helyi közigazgatási szerv) is teljesíthet szolgálatot. A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium állományából jelenleg 92 személy (75 tiszt és 17 tiszthelyettes) teljesít szolgálatot más szerveknél – áll Bocskai keddi nyilatkozatában.
Azokban az esetekben kerül sor ilyen vezénylésekre, amikor más ágazat egyes beosztásai honvédelmi szakértelmet kívánnak meg. Mindehhez a honvédelmi miniszter és az érintett szerv vezetőjének megállapodása szükséges. A szóvivő a közleményben hangsúlyozta, hogy a vezényelt katonák feladatát minden esetben az adott közigazgatási szerv illetékes vezetője határozza meg, velük szemben utasítási jogkörrel is ő rendelkezik. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumon kívül a megyei bíróságok katonai tanácsain, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban, a Miniszterelnöki Hivatalban, a Külügyminisztériumban, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságon, a Nemzetközi Közlekedési Hatóságnál és a Hungarocontroll Magyar Légiforgalmi Szolgálatnál is dolgoznak katonák. Ezeken kívül a Nemzetbiztonsági Felügyeletet, valamint a HM-alapítású közhasznú társaságokat említette a szóvivő.
(MNO, MTI)