Változott a nyugdíjtörvény

Budai Bernadett kormányszóvivő kedden elmondta: az előrehozott öregségi nyugdíj feltételrendszerét teszik következetesebbé és a rövid távú finanszírozhatóságot kiszámíthatóbbá azok a nyugdíjtörvényt érintő kisebb módosítások, amelyekről a múlt héten döntött a kormány.

MNO
2007. 10. 16. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűléshez benyújtott javaslat értelmében a férfiak előrehozott nyugdíjba vonulásának alsó korhatára változatlanul 60 év marad.

Ez az alsó korhatár az 1997-es nyugdíjtörvény szerint a jelenlegi 60 évről a 2009 és 2012 közötti időszakban átmenetileg 59 évre csökkenne, a tavaly elfogadott módosítással 2013-tól pedig ismét 60 évre emelkedett volna.

A kormány módosítja a bonus-malus rendszert is. A bonus, tehát a nyugdíjkorhatár felett nyugdíjba vonulók esetében számolt, a nyugdíjat növelő érték változatlanul havi 0,5 százalék marad.

Változik azonban a malus, azaz a csökkentési szabály, amit a korhatár előtti nyugdíjba vonulás előtt kell alkalmazni. A csökkentés mértékét alapvetően az életkor határozza majd meg. 2009-től a javaslat alapján a 61-62 év közötti időszakra havi 0,3 százalék mértékű, 61 év alatti időszakra pedig havi 0,4 százalékos mértékű lenne a csökkentés.

A hosszú szolgálati idővel rendelkezőknek – 2009-től a 40 éves, 2013-tól a 41 éves szolgálati idő után – 50 százalékkal kisebb lesz a csökkentés mértéke. A módosítás eleget tesz annak az alkotmánybírósági határozatnak, amely arra kötelezi a jogalkotót, hogy alkosson átmenetei szabályokat az özvegyi nyugdíjrendszer 1993. évi módosításához.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.