A ruhákon marad a határőrség felirata, feltehetőleg 3-4 év múlva lesz egységes öltözetre pénz – jelentette ki Béndek József egy hétfői tévéműsorban. A schengeni csatlakozással megszűnő Határőrség jövőbeni feladatairól és szervezeti felállásáról szólva a szervezet országos parancsnoka elmondta: az állomány döntő többsége a rendőrség szervezetébe fog átkerülni. Csak kevesen lesznek, akik pályát módosítanak vagy nyugdíjba vonulnak.
A rendőrség szervezete úgy épül föl, hogy a közlekedésrendészet, a közbiztonság, az igazgatásrendészet mellett a határrendészet önálló szakmai ágként viszi tovább a határőrzés szakmai irányítását és magát a végrehajtást is. A külső határokon megmaradnak a kirendeltségek ugyanabban a szerkezeti struktúrában, mint jelenleg – így az ukrán, román, szerb és a horvát határszakaszon.
A Határőrség ezentúl a megyei rendőr-főkapitányság alá fog tartozni, és a városi kapitányságoknak lesz az a feladata, hogy a határ menti területeket felügyeljék. Mind a rendőrség, mind a határőrség specifikusan végzi majd a dolgát, és megtanulják egymás munkáját is ellátni. Béndek elmondta: a feladatrendszer jelen pillanatban is nagyon hasonló, ezért lehet a két testületet integrálni, ám ahhoz, hogy a két szerv egységes legyen, évekre lesz szükség.
Teljes vagyonukkal kell a rendőrségbe beolvadni
A parancsnok elmondása szerint egyeztetés alatt áll azon objektumok sorsa, melyekbe a határőrség átköltözik. Azt is vizsgálják, hol lehet közös elhelyezést biztosítani a szerveknek január 1-jétől. A tervek szerint a határőrségnek teljes vagyonával kell a rendőrségbe beolvadni.
Egyenruhaváltásra nem lesz lehetőség az idő rövidsége, másrészt a költségek miatt sem, mely több milliárd forintra rúgna. Csak a szolgálati igazolványt és a jelvényt cserélik le. A ruhákon marad a határőrség felirata, feltehetőleg 3-4 év múlva lesz egységes öltözetre pénz.
Ruhára nincs pénz, vízágyúra igen
Jelenleg nincs pénz egyenruhákra, nemrégiben viszont több százmillió forintért vásárolt mikrobuszokat és terepjárókat a rendőrség, melyeket a tömegoszlatásoknál készültek bevetni. A rendőrség összesen 61 járművet vásárolt a tender győztesétől, a Duna Autó Zrt.-től. Ezek között szép számmal vannak olyanok, amelyeket tömegoszlatásnál, illetve rendezvények biztosításánál vethetnek majd be. Így 33 úgynevezett felszólító nehézterepjárót és 16 közbiztonsági járőr nehézterepjárót vettek. Emellett nyolc forgalomtechnikai kisbusz, három sima közúti terepjáró és egy kisáruszállító gépkocsi is gyarapítja a rendőrségi járműarzenált.
A buszok és terepjárók mellett izraeli vízágyúkat is vett a rendőrség. A vízágyúk beszerzésének terve nem szerepelt az Európai Bizottságnak a schengeni csatlakozást elősegítő pénzügyi hozzájárulási alapjáról szóló, 2006. december 20-i döntésében. Az Európai Bizottság alelnöke, Franco Frattini szóvivője kiemelte: minden olyan kiadást viszszakövetelnek, amely nem indokolható. Vagyis a jövő évben esedékes számonkéréskor hazánknak feltehetőleg vissza kell majd fizetnie a három izraeli vízágyú megvásárlására fölvett 315 millió forintnyi uniós támogatást.
(MTI, MNO)