Már a halottak után is fizettetni akar a városvezetés?

Jövőre 9,3 százalékkal drágul az önkormányzat temetkezési részvénytársaságánál a kegyeleti közszolgáltatások ára – döntött a Fővárosi Közgyűlés csütörtökön a kormánypárti képviselők szavazataival. 2008-tól a közgyűlés határozata alapján már nemcsak a magánszemélyek, hanem a cégek tulajdonában lévő ingatlanok után is luxusadót kell fizetni. A közgyűlés az ELMÜ-részvények eladási árát 25 ezer forintban állapította meg.

MNO
2007. 11. 29. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti képviselők szavazataival döntött a Fővárosi Közgyűlés csütörtökön arról, hogy jövőre 9,3 százalékkal drágul az önkormányzat temetkezési részvénytársaságánál a kegyeleti közszolgáltatások ára. A temetkezés szabadáras szolgáltatásainál 10 százalékos lesz az árcsökkenés, s így a kormánypártok érvelése szerint összességében egy százalék alatt lehet az áremelés.

Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes tájékoztatása alapján az ez ügyben tartott érdekegyeztetés során a civil szervezetek egyetértettek az általuk benyújtott javaslattal. Kifogásokat a temetőben működő egyéb vállalkozók áraira tettek.

Vaskor László (MDF) elfogadhatatlannak tartotta az inflációt jóval meghaladó áremelést. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány jövő évi konvergenciaprogramja 4,8 százalékos inflációval számol.

Wintermantel Zsolt (Fidesz) felháborítónak tartotta azt, hogy az önkormányzat kötelező feladatának számító temetkezési közszolgáltatásnál is bevételt tervez a városvezetés. Úgy vélte, hogy gyakorlatilag már a halottak után is fizettetni akar a városvezetés azáltal, hogy 120 millió forintos bérleti díjat kér jövőre a cégtől földhasználati díj címén.

Hagyó Miklós az összességében alacsony emelési mértékre példaként említette, hogy jövőre egy koporsós temetés átlagosan 248 ezer forintos ára csak ezer forinttal drágul majd. Idén egyébként a temetkezéseknél 8,1 százalékos volt az áremelés. A többi közszolgáltatás díjemelési javaslatának tárgyalása előtt Ughy Attila (Fidesz) szünetet kért, hogy a városképvédelmi bizottság véleményezni tudja a helyszínen benyújtott újabb javaslatokat.

Visszaélések miatt „zárják be” a gazdasági-műszaki szolgálatot?

Egyórás vita után a Fővárosi Közgyűlés, korábbi elhatározását megerősítve meghozta azokat a döntéseket, amelyekkel december végével visszakerülhet a főpolgármesteri hivatalba a városháza gondnoksági feladatait ellátó intézmény. A szervezet alig több mint két évig működött önállóan. Nemrég a KDNP felvetése alapján, az általuk is jelzett működési anomáliák miatt, a közgyűlés döntött a szervezet visszaszervezéséről.

Wertán Zsolt, a KDNP vezérszónoka egyebek közt úgy vélte, hogy nem csupán rossz működés, hanem „törvénysértések, gazdasági visszaélések” gyanúja miatt „zárják be” most gyorsan a gazdasági-műszaki ellátó szolgálatot. Tiba Zsolt főjegyző közölte, hogy az újabb felvetéseket is kivizsgálják, és megteszik a szükséges intézkedéseket, indokolt esetben a fegyelmi elmarasztalásokat.

Luxusadó: a cégek tulajdonában lévő ingatlanok után is

Egy kormánypárti szavazat hiányában először nem módosította a közgyűlés a luxusadó rendeletét. Idén 110 millió forintos bevételt remél a főváros 435 befizetés alapján. A módosítás az előterjesztés szerint alapvetően nem érinti a korábbi rendeletet.

Egyebek közt a közterületek 32 százalékánál felfelé, 10 százalékánál lefelé változtatnak a besorolásokon. Néhány napirendi pont megtárgyalása után Tiba Zsolt kezdeményezésére újból szavaztak ez ügyben. A főjegyző közölte, ha csütörtökön nem dönt a közgyűlés, januártól nem tudják kivetni a luxusadót, mivel ahhoz szükség van például az értékövezetekről szóló döntésre.

Ezt követően született meg a döntés a luxusadó átalakításáról. Így jövőre már nemcsak a magánszemélyek, hanem a cégek tulajdonában lévő ingatlanok után is luxusadót kell fizetni, ha azok értéke meghaladja a 100 millió forintot. Az adó mértéke a 100 millió forint feletti összeg fél százaléka.

ELMÜ-részvények: 25 ezer forintban állapították meg az eladási árat

A döntéshez minimálisan szükséges kormánypárti vokssal 25 ezer forintban állapította meg a közgyűlés az ELMÜ-részvények eladási árát. A fővárosnak 640 ezer darab 10 ezer forintos ELMÜ-részvénye van. Ez a cég 10 százalékos tulajdonhányadát jelenti.

Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek álláspontja szerint az önkormányzat ez évi költségvetésében elhatározott 43 milliárd forintnyi vagyoneladási bevétel elengedhetetlen a büdzsé egyensúlyához. Bagdy Gábor (KDNP) emlékeztetett rá, hogy már év elején is az volt a véleményük, hogy megalapozatlan, "lufi" költségvetést fogadtak el. A politikus az ELMÜ-részvények alacsony piaci ára miatt hibának tartotta ezek eladását. Megjegyezte, hogy a nyáron drágábban tudták volna eladni a részvényeket. Hangsúlyozta, hogy számukra a stratégiai vagyon eladása elfogadhatatlan. Somlyódy Csaba (MSZP) közölte, hogy a minimálár meghatározása nem azt jelenti, hogy azonnal eladják e részvényeket.

A közüzemi díjak is emelkednek

Közüzemi díjak, így a folyékony hulladék, a szilárd hulladék és a csatornahasználat díjának emeléséről döntött csütörtöki ülésén a Fővárosi Közgyűlés. A közüzemi díjak emelését a testület kormánypárti képviselők szavazataival fogadta el. A közgyűlés döntése értelmében a folyékony hulladék díja 2008-ban 8,6 százalékkal, a szemétdíj 13,68 százalékkal, a csatornahasználati díj pedig 9,9 százalékkal emelkedik. Az ellenzék módosító indítványait a képviselő-testület kormánypárti tagjai nem támogatták.

Megszavazták a szakképzés szerkezetének átalakítását

A kormánypártok az MDF támogatásával szavazták meg a fővárosi szakképzés szerkezetének átalakítását a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén. A közgyűlés kormánypárti frakciói a fideszes Kucsák László módosító javaslatait nem támogatták. A szakképzési rendszer átalakításával a fővárosban 12 Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) jön létre, amelyekben egy intézmény végez majd szakképzést, a többiben alapképzés zajlik majd. Az új rendszerben az egyes képzési intézmények önálló jogi státusa megmarad. A közgyűlés döntött a Szabályozási Keretterv több módosításáról, valamint a főváros környezetvédelmi programjának felülvizsgálatáról is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.