„Az az érdek, hogy Oroszországgal Európa nyitott, stratégiai együttműködésben létezzen. (...) Az EU érvelését osztva azon kell dolgozni, hogy nyitott dialógus maradjon fenn. Olyan dialógus, ami nem a kioktatásra, hanem a megértésre próbál meg épülni” – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán Budapesten, a Világpolitikai Fórumon elmondott beszédében. Ugyanakkor kétségtelen, hogy tartósan különbség lesz az Európai Unió és Oroszország között az emberi jogok és a demokrácia felfogása terén – tette hozzá.
Az EU és Oroszország között kölcsönös, de egyenlőtlen függőség alakult ki, amelynek alapja az energia: Európa rendkívüli módon függ az orosz energiaszállításoktól, az oroszoknak viszont – Törökországon kívül – nincs másik jelentős vásárlója. Erre a helyzetre nem politikai reakciókkal kell válaszolni, hanem üzleti alapon konszolidálni kellene az európai energiapiacot. Így az energiát vásárló államok egységesen tudnának fellépni az eladó Oroszországgal szemben – tette hozzá.
Koszovóval kapcsolatban Gyurcsány Ferenc elmondta: a rendezés alapvetően európai kihívás, nem lehet elvárni az Egyesült Államoktól, hogy főszerepet vállaljon a kérdés megoldásában. Ha az Európai Unió nem lesz képes kellő hatékonysággal hozzájárulni a rendezéshez, akkor az azt eredményezi, hogy a közös kül- és biztonságpolitika hosszú távon illúzió marad.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: Európa és az Európai Unió nem ugyanaz, az EU nem önmagában képviseli a kontinens kulturális örökségét. Ugyanezt hangsúlyozta Mihail Gorbacsov volt szovjet vezető, a fórum elnöke is keddi és szerdai felszólalásában. A kormányfő felszólalásában kiemelte: a globalizálódó világban erősíteni kell a világméretű politikai integrációk – így például az ENSZ – szerepét. Emellett támogatni és sürgetni kell, hogy a civil és szakszervezetek globális integrációt alkothassanak – fűzte hozzá.
A konferenciát követően Mihail Gorbacsov volt szovjet vezető, a Világpolitikai Fórum elnöke arról beszélt, Oroszország ellen irányul a kelet-európai NATO-tagállamokban épülő amerikai rakétarendszer. Úgy látjuk, hogy az amerikai rakétarendszer nem egy esetleges iráni támadás ellen irányul, hanem Oroszország ellen – mondta. A volt szovjet vezető szerint kérdéseket vet fel, hogy miért fejleszti az Egyesült Államok ilyen nagy ütemben a fegyverrendszereit. Mihail Gorbacsov reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok nem támadja majd meg Iránt a George W. Bush elnök hivatali idejéből fennmaradt egy évben.
A Világpolitikai Fórum kétnapos, Budapesten tartott tanácskozásának célja, hogy felmérje az Európai Unió elmúlt ötvenéves történetét, értékelje a reformszerződés aláírása utáni időszakot, valamint a további bővítést. A megbeszélésen a résztvevők sorában ott van Ion Iliescu volt román elnök, Milan Kucan egykori szlovén államfő, Rudolf Schuster volt szlovák államfő, Milos Zeman volt cseh miniszterelnök. A 2003-ban megalakult Világpolitikai Fórum évente tartja tanácskozásait, amelyek után ajánlásokat fogalmaz meg. A fórum felállítását többek között Mihail Gorbacsov kezdeményezte. Az alapítók között volt Horn Gyula is, aki betegsége miatt nem vesz részt a kétnapos budapesti ülésen.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.