A pénzügyminiszter saját kijelentéseit cáfolta meg, hiszen két napja még arról beszélt, hogy „valóban számolunk Magyarországon adóterhelés-növekedéssel”. Úgy fogalmazott: a gazdaság kifehéredéséből származó többletbevétel is adóteher-növekedésként jelentkezik a statisztikákban.
A tavalyi év decemberében elfogadott konvergenciaprogramhoz képest az új tervezet ugyan gyorsabb GDP-növekedést, illetve alacsonyabb deficitet jelez, ám emellett magasabb inflációval és adóteherrel is számolni kell. A GDP-növekedés jövőre valóban 2,8 százalék lehet a korábban várt 2,6 helyett. Ez az adat már a szeptemberi jelentésben is szerepelt, akárcsak az, hogy a pénzromlás üteme jóval a tervezett szint felett alakul: az idén 7,5 százalék lesz 6,2 helyett, jövőre pedig 4,5 százalék 3,3 helyett.
Ezzel kapcsolatban Veres János úgy fogalmazott: a növekedés 2009-től térhet vissza a 4 százalék fölötti pályára. Az alacsony GDP-bővülésről tanúskodó második és harmadik negyedéves adatokról közölte: a kormány eleve ilyen számokkal tervezett, ám két tényező valóban módosíthat az eredeti pályán: a mezőgazdasági termékek, valamint az olaj árának robbanása, ezek hatására magasabb lehet az infláció.
Varga Mihály kedden a Parlamentben újságíróknak azt mondta, meglehetősen ingatag lábakon áll a költségvetés, mert olyan prognózisra alapul, ami nem egyezik meg a jegybank számításaival, „hiszen az MNB jóval magasabb inflációval és a jóval szerényebb gazdasági növekedéssel számol”, mint a Pénzügyminisztérium.
A fideszes politikus közölte: azért gondolja úgy, hogy 2008 a szociális válság éve lesz, mert amikor egy év alatt 20 százalékkal nő az emberek hitelfelvétele, viszont a következő évben nem látszanak azok a források, amivel a hitelfelvételi növekedés lelassulna, akkor ez az év nyilvánvalóan sokkal nehezebb lesz az emberek számára.
(mti, mno)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.