A Fidesz mezőgazdasági kabinetvezetője szerint a kormánynak európai példák alapján kellene újragondolnia az élelmiszerek áfáját, mert ez az uniós országok 5,6 százalékos átlagához képest Magyarországon 20 százalék. Hozzátette: egy felmérés szerint az élelmiszeráfa nagysága szempontjából az unióban csak Dánia előzi meg Magyarországot, míg az uniós országok többségében 5-10 százalék között mozog az élelmiszerek áfája.
Felidézte, hogy idén Gráf József szakminiszter már egyszer felvetette a tőkehúsok áfájának csökkentését, de ezt nem fogadta el a kabinet. Mint mondta, a kormánynak azt is meg kellene vizsgálnia, hogy miért emelkednek az árak, ugyanis szakértői vélemények szerint kereskedelmi szektor befolyásolja az árnövekedést, ami a termelőkhöz már nem jut el. A német kormány például vizsgáltatja, hogy nincs-e erőfölénnyel való visszaélés a kereskedelmi láncoknál – fűzte hozzá Font Sándor. A fideszes politikus hangsúlyozta: a kormánynak súlyos felelőssége van abban, hogy mostanra 10-től 100 százalékos mértékig emelkedtek az élelmiszerek árai, hiszen a kabinet hagyta, hogy elszabaduljanak az árak, nem védte meg az embereket, holott az eszköz a kezében volt.
Mint mondta, ez a drámai árnövekedés most a multinacionális cégek karácsony előtti árpolitikája miatt még tompul egy kicsit, de jövő január-februárban már megjelenik majd a valódi piaci árhatás. Font Sándor emlékeztetett arra, hogy a Fidesz már a nyár közepén figyelmeztetett a várható árnövekedésre, és javaslatokat is tett ennek tompítása érdekében, ezeket azonban a kormány nem fogadta el. A politikus felidézte: a Fidesz akkor javasolta, hogy a 25 milliárdos, jogtalanul elvett földalapú támogatást adja vissza a kormány a gazdálkodóknak, illetve hogy az akkor még meglévő 3 millió tonna intervenciós gabonát a magyar állattartók kapják meg.
MTI