A Menhely Alapítvány sajtóreferense elmondta azt is, hogy a téli időszakban naponta mintegy félszáz szociális munkás segíti a fagyos hidegben utcán élő hajléktalanokat. A legutóbbi, 2005 telén készített felmérés alapján legalább háromezerre becsülték a budapesti utcákon, közterületeken, parkokban vagy kapualjakban élők számát. A fővárosi szállókon további ötezer hajléktalan élt – mondta Gurály Zoltán. A szakemberek jelenleg 25-30 ezerre becsülik országos szinten a fedél nélkül élők számát.
A fővárosban 5 ezerre, vidéken összesen 6-7 ezerre tehető az ágyak száma a szállókon, ám sok hajléktalan nem akarja igénybe venni ezeket a menhelyeket. Őket a fővárosban utcai szociális munkások keresik fel rendszeresen, hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak, vagy ha kell, esetleg mentőt hívjanak. Az 1989-ben alakult, a közterületeken fedél nélkül élőket felkaroló civil szervezet munkatársa elmondta, a 338-4186-os számú, a nap 24 órájában hívható telefonos diszpécserszolgálaton bárki bejelentést tehet, ha az utcán segítségre szoruló embert lát. A hajléktalan emberhez ilyenkor egy úgynevezett kríziskocsit, vagy szociális munkásokat küldenek.
Az eszméletlen, összefagyott, kihűlt, magatehetetlen hajléktalanhoz azonban már a mentőket kell riasztani – fűzte hozzá. Gurály Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a kihűlés előtt a hajléktalanok gyakran zavart tudatállapotúnak, mozgásukban tétovának tűnnek, és emiatt sokan ittasnak vélik őket, ezért nem hívnak hozzájuk segítséget. Mint elmondta, gyakorlatilag mindig van szabad hely azok számára, akik a hideg elől menedéket keresnek, így például a VIII. kerületi Dankó utcában működő „fűtött utca” a nap 24 órájában fogadja a rászorulókat. Férőhely-hiány miatt senki nem maradhat kint az utcán, aki meleg hajlékot keres – közölte a szakember.
Kitért arra is, hogy a főváros környéki erdőkben, sátrakban, viskókban is nagyon sokan laknak. Mint mondta, ezek az emberek, lehetőségeikhez képest viszonylagos biztonságban vannak, mivel általában csoportokban élnek együtt. A tapasztalatok alapján úgy látják, hogy a fedél nélkül élők többsége tudja hová fordulhat ételért, szállásért vagy ügyeinek intézéséhez segítségért. Aki esetleg mégsem tudja, hogy az ünnepek között hol kaphat meleg ételt vagy hideg élelmiszer-csomagot, annak a diszpécser-számon bármikor el tudják mondani az „ünnepi menetrendet” – mondta Gurály Zoltán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.