Alföldi Róbert kisebb létszámmal működtetné a Nemzetit

Kisebb társulattal több műfajt megjelenítő repertoárt tervez Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház leendő főigazgatója, aki szombaton sajtótájékoztatón beszélt terveiről Budapesten. A színész azokra a felvetésekre, amelyek a pályázati folyamat során történt hiba nyomán fogalmazódtak meg, nem kívánt reagálni.

MNO
2007. 12. 22. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A művész, aki jelenleg a Bárka Színház igazgatója és 2008. július 1-jével veszi át Jordán Tamástól a Nemzeti Színház vezetését, elmondta: a következő félévben munkatársaival tájékozódik arról, hogyan működik az intézmény, és előkészítik az új évadot. Hozzátette, úgy gondolja, hogy a Nemzeti Színháznak a jelenleginél kisebb létszámú társulatra van szüksége. Reményei szerint február végén mindenkivel közölni tudják, mennyiben tartanak igényt munkájára. Jelezte, hogy új tagokkal – főleg fiatalokkal – bővül majd a társulat. Szólt arról, hogy a Bárka Színház társulatát másfél hónappal ezelőtt tájékoztatta terveiről.

Közlése szerint a fenntartóval, a józsefvárosi önkormányzattal együtt felkészült a változásra; a társulat egyik tagja, akit nem nevezett meg, folytonosságot biztosítva vezetné tovább a teátrumot február 28-tól, az igazgatásának első két éves periódusára kötött szerződés lejárta után. Alföldi Róbert elmondta: a Heti hetes című tévéműsorban való szereplése december 28-án véget ér, többi médiaszereplését folytatja és színpadi szerepeit is megtartja. Azokra a felvetésekre, amelyek a pályázati folyamat során történt hiba nyomán fogalmazódtak meg, nem kívánt reagálni. (Két pályázónak a bíráló bizottsági tagokhoz eljuttatott anyagából kimaradt néhány oldal, ezért a kiegészítés után a testületet újra összehívták. A pályázók közül Balikó Tamás, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója a Dunántúli Naplónak úgy nyilatkozott: véleménye szerint a pályázat eleve eldöntött volt, „csaltak”, új pályázatot kellett volna kiírni új bírálóbizottsággal.)

Alföldi Róbert nyertes pályázata egyik alapjaként említette az együttműködést a Művészetek Palotájával, a Ludwig Múzeummal, a Budapesti Fesztiválközponttal és a Szépművészeti Múzeummal. Ennek egyik első lépéseként azt emelte ki, hogy 2008. november végén, a Szépművészeti Múzeum antik gyűjteménye alapításának 150. évfordulója alkalmából többnapos nemzetközi konferenciát rendeznek, ehhez kapcsolódva tartják a Nemzeti Színház új vezetésének első bemutatóját: Euripidész Oresztész című darabját saját rendezésében tűzik műsorra.

A következő évad rendezőgárdájának tagjaként Kovalik Balázst, Zsótér Sándort, Valló Pétert, Mundruczó Kornélt, Szász Jánost, Balázs Zoltánt említette, továbbá elmondta, hogy a Nemzeti Színház jelenlegi repertoárjából is számos előadás műsoron marad. Mint felidézte, pályázatában arról írt: sokféle gondolkodású alkotó működne együtt a Nemzeti Színházban, olyan nemzetközi kapcsolatrendszert alakítanának ki, amelyben a magyar színházi életet jobban megismerhetnék külföldön és a külföldi alkotók nemcsak vendégként jönnének Magyarországra, hanem hosszabb időre, workshopok, előadások rendezésére is felkérnék őket. Ez a magyar színházra megtermékenyítőleg hatna, és a magyar színházi világ jobban bekapcsolódna Európa kulturális életébe – mutatott rá.

A pályázatában kitért a kortárs magyar dráma ügyére. Közölte, hogy nem hisz a különböző drámapályázatokban, ezért neves szerzőket kérnek fel drámaírásra. Köztük Rakovszky Zsuzsát, Nádas Pétert, Esterházy Pétert, Spiró Györgyöt és Parti Nagy Lajost említette, de a fiatal írókra is számítanak a későbbiekben. Alföldi Róbert szólt arról is, hogy – Ascher Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorának szándéknyilatkozata szerint – a végzős rendezők vizsgaelőadásukat a Nemzeti Színházban állíthatnák színpadra. Az új főigazgató szeretné, ha rendszeresen játszanának határon túli előadásokat, és határon túli alkotók is részt vennének a teátrum munkájában. Alföldi Róbert a sajtótájékoztatón bemutatta öt közvetlen munkatársát, akivel a jövőben is együtt dolgozik majd: Gálos Orsolya PR- és marketingvezetőt, Vörös Róbert dramaturgot, Kenesei Edina nemzetközi tanácsadót, Hegedűs Judit gazdasági igazgatót, valamint Kovács Krisztián ügyvezető igazgatót.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.