A szervezők mindkét rendezvényt bejelentették a rendőrségnek. Az atrocitásokat megelőzendő, a rendőrség korláttal határolta el a roma tüntetőket a mintegy 30-40 egyenruhás felvonulótól. Néhány bekiabáláson túl más rendzavarás nem történt. A helyi cigány kisebbségi önkormányzat tiltakozó demonstrációját, illetve az azt követő felvonulást hozzávetőleg 100 rendőr biztosította. Közreműködtek abban is, hogy a két fél megegyezett arról: a javarészt romák lakta Kossuth utcán nem vonul át a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg egysége.
Orosz Mihály Zoltán polgármester, aki független jelöltként lett a település elöljárója, árpádsávos karszalagot viselve haladt a felvonulók mellett, majd a helyi általános iskolában tartott Árpád-ünnepségen a Jobbik tagjaként köszöntötte a megjelenteket. Szegedi Csanád, a Jobbik alelnöke a rendezvényen árpádsávos zászlót ajándékozott Érpatak önkormányzatának. A program zárásaként a polgármesteri hivatal házasságkötő és tanácskozó termét Árpád-teremnek nevezték el, ahol felavatták Balogh Géza nyíregyházi szobrász Árpád fejedelmet ábrázoló domborművét.
Ifj. Bogdán János, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) szóvivője szombaton este az MTI-nek elmondta, több vezetőjük is részt vett az érpataki békedemonstráción, amelyen sikerült megakadályozni, hogy a gárda tagjai a cigánysorra vonuljanak. Mint mondta, örülnek annak, hogy a rendezvényen nem történt atrocitás, és ezért köszönetet mondanak a helyszínt biztosító rendőröknek. Közölte, az OCÖ levéllel fordul a település jegyzőjéhez, a közigazgatási hivatalhoz valamint az oktatási tárcához, mert tudomásuk szerint a Magyar Gárda a rendezvény idején a helyi iskolát használta "központként".
(mti)