A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Egészségügyi Bizottságának elnöke a biztosítói verseny külföldi tapasztalataira hivatkozva kiemelte: az egymással versengő magánbiztosítók az idő múlásával egyre több hozzájárulást kérhetnek ügyfeleiktől, hogy ellensúlyozzák a közfinanszírozás esetlegesen csökkenő szintjét. Ennek következménye lehet a szűkülő ellátási csomag, amely súlyosan korlátozhatja a betegek és szegények hozzáférését az egészségügyi szolgáltatásokhoz, ezáltal pedig az életkörülmények is romolhatnak.
A katolikus egyház szerint az egészségügyi reform bevezetésekor figyelembe kell venni a személyi méltóság, a szolidaritás és a szubszidiaritás elvét; ez utóbbi azt jelenti, hogy az egészségügyi döntések meghozatala az állampolgárokhoz a még optimálisnak tekinthető, lehető legközelebbi szinten történjen. Ezzel kapcsolatban megállapította, hogy „a társadalom legkiszolgáltatottabbjai közé tartoznak a betegek, különösen ha még szegények is”.
A betegek mellett megemlítette a „már-már embertelen anyagi és erkölcsi körülmények között lévő egészségügyi dolgozókat”, akinek a helyzetét szintén jelentős mértékben befolyásolja a tervezett egészségügyi reform. A közzétett írás szerint az állampolgárok egészségügyi rendszert fenntartó tehervállalása az anyagi képességek, az igénybevétel pedig az egészségügyi szükséglet alapján kell, hogy történjen.
(MTI)
Álarcos betörő fosztotta ki Michel Platini házát
