Hiller: Rossz irány az állam kivonulása az oktatásból

Hiller István rossz iránynak nevezte egy hétfői tanácskozáson az állam esetleges kivonulását a felsőfokú oktatásból. Pálinkás József ugyanitt az óvodák fontosságára hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy a falusi kisiskolák küldetést valósítanak meg, ezért kiemelt támogatásra szorulnak.

MNO
2007. 12. 10. 12:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felelősségteljes feladatai vannak az államnak hosszú távon az oktatási rendszer szabályozásában, a finanszírozásban és a lehetőségek megteremtésében – mondta Hiller István szakminiszter a témában rendezett szakmai konferencián hétfőn a fővárosban. A tárca vezetője kifejtette: nem ért egyet azokkal a véleményekkel, amelyek az oktatás bármely szintjén az állam szerepvállalását megszüntetnék. A szaktárca vezetője szólt arról, hogy a demográfiai helyzet három-négy éven belül a felsőoktatást is erőteljesen érinti majd.

Utalva a közelmúltban nyilvánosságra került nemzetközi tanulói teljesítményméréseken produkált magyar eredményekre, azt mondta, hogy a gyermekek tízéves koráig a magyar oktatási szisztéma megfelelően működik. A miniszter kiemelte az óvoda szerepét, amelyre az eddigieknél is nagyobb figyelmet kell fordítani, értékeit őrizni kell. A problémák felső tagozaton jelentkeznek – jelezte, hozzátéve: úgy látja, hogy az irány, amelyet követnek, megfelelő e téren, de az eredményekhez időre és türelemre van szükség.

A falusi kisiskolákra vonatkozó felvetésre úgy válaszolt, hogy a cél: az alsó tagozatot mindenütt megtartani, míg felső tagozaton általában már közös, jól felszerelt intézményben kell folynia a képzésnek. A tárca vezetője szerint ez helyes irány.

A miniszter kitért arra, hogy helyes volt a kétszintű érettségi bevezetése, s az elvégzett finomhangolásokkal a feladatát ellátni képes rendszer született. A felsőoktatásban a szerkezet, a finanszírozás átalakításában, a hallgatói juttatások rendszerében, az infrastruktúra fejlesztésében erőteljes előrelépések történtek, a minőségbiztosítás és az akkreditáció területén az elkövetkező fél évben várhatók nagyobb módosulások – mondta. Kérdésre válaszolva közölte: a szaktárca büdzséje jövő évben várhatóan mintegy 10 milliárddal lesz magasabb, ám a végszavazás előtt Hiller István nem kívánt pontos számot mondani. A tárca első embere ugyanakkor hangsúlyozta: az oktatást egységes egészként kell kezelni, amelynek ha bármely részét megváltoztatják, az az egész rendszert érinti.

Pálinkás József (Fidesz) egyetértett a miniszter utóbbi kijelentésével. A korábbi tárcavezető hozzáfűzte: a magyar közoktatás legfontosabb intézménye az óvoda, s minden porgrammal, ami az óvodáztatás kiterjesztését célozza, egyetért. Mint mondta, a magyar cigányság felzárkóztatásának egyik legfontosabb kérdése, hogy már az óvodában megkezdődjön az integrációjuk. Ugyanakkor szükség van az óvodák fokozott állami támogatására is – hangsúlyozta. Pálinkás József szerint az, hogy alsó tagozaton nincs gond a gyermekek teljesítményével, azzal magyarázható, hogy itt volt a legkevesebb reform. Talán ezért működik a legjobban – jegyezte meg.

Felső tagozaton a fiatalok iskolához, tanárokhoz való viszonya megváltozik. Véleménye szerint a nemzetközi felmérések eredménytelensége nem kifejezetten szakmai jellegű, hanem nevelési hiányosságokból fakad. Hangoztatta: minden gyermeket életkorának megfelelően kell értékelni, és ezt az ő, illetve szülei tudomására kell hozni.

A falusi kisiskolákról kifejtette: ezek az intézmények küldetést valósítanak meg a kisfalvakban, ezért átlagon felüli támogatást kell biztosítani számukra. A kétszintű érettségiről azt mondta, hogy az mára elfogadottá vált, de jelenlegi formáját módosítandónak tartotta, megszervezése ugyanis szerinte zűrzavarosan történik.

Pálinkás József szerint az iskola feladata, hogy végigvigye a diákokat, s a 12. év végén legyen az érettségi vizsga. A felsőoktatásban a PPP-beruházások egy részét elhibázottnak, drágának nevezte. Több kollégiumban a férőhelyeket nem tudják majd feltölteni – prognosztizálta. Ha a fejlesztések állami forrásból valósultak volna meg, jobban meggondoltuk volna, mire fordítjuk ezeket a pénzeket – tette hozzá.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.