Horn: A kormányzati negyedről újra lehet tárgyalni

Az SZDSZ el tudta volna képzelni a kormányzati negyed más típusú kialakítását is, „de mivel ez nem egy reform, a kérdésről újra lehet tárgyalni” – mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője hétfőn a közszolgálati televízió egyik műsorában. • Felmondott vállalások? Kormánynegyed: válságstáb és ultimátum

MNO
2007. 12. 10. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós koordinációért felelős liberális államtitkár a kormányzati negyed átalakításáról szólva elmondta: felmerült, hogy azt a néhány minisztériumot, amely nem a hivatalok többségét magában foglaló V. kerületben működik, be lehetett volna költöztetni a Parlament köré. Akár úgy is, hogy ott kivásárolnak magáningatlanokat – tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy van-e pénz a kormányzati negyed megépítésével járó, jelentős pluszköltségeket okozó városrendezésre, az ügyvivő azt válaszolta: a tervekben szereplő rövid időtáv okozza az államot terhelő pluszköltségeket. „Azt a részét a városnak úgyis rendbe fogják hozni, hiszen az a város egyik legértékesebb része, luxus az, hogy ott ma ipari vágányok állnak, amelyeket ráadásul nem is használnak.”

Lapunk hétfői számában a kormányzati negyeddel kapcsolatban az olvasható, hogy szakaszokra bontják a beruházást és a kapcsolódó közlekedési projekteket, valamint a Nyugati tér környékének rendezését közelebbről meg nem határozott időpontja tolják. A kormányzatinegyed-beruházás azért került válságba, mert kiderült, hogy az eredeti 141 milliárd forintnál jóval drágább lenne a megvalósítás, ha elkészülnének a szakemberek által szükségesnek tartott kapcsolódó közlekedési beruházások is.

„Az egészségügyi reformnak lesz értelme”

Horn Gábor a műsorban beszélt az egészségügy reformálásáról is. Az ügyvivő szerint 2009-re az emberek szembesülnek a biztosítói modellváltás eredményeivel. Úgy vélte: a pénztártörvény tervezete a kockázatközösséget társadalmi szinten tartja és valódi versenyt biztosít. Leszögezte: a tervezet ügyében létrejött kompromisszum miatt korántsem kérdőjeleződött meg a nyári koalíciós megállapodás.

A politikus reményét fejezte ki, hogy az egészségbiztosítási reformmal egy működőképes rendszer áll majd fel. Mint fogalmazott: 2009-ben a természetesnek tűnő, de ma még az egészségügyi rendszerben nem működő elemekkel szembesülnek a polgárok. Egy újságírói felvetés kapcsán úgy foglalt állást: borzasztó nagy hiba lett volna elindulni abba az irányba, hogy eltöröljék a vizitdíjat, és ezzel kihúzzák az ellenzéki népszavazás méregfogát. Hangsúlyozta: a vizitdíj bevált, az új teher több jövedelmet biztosít az orvosoknak és korlátozza a hálapénzt. A vizitdíj évi 60 milliárd forintnyi bevételt jelent a költségvetésnek. Mintegy 25-30 milliárd forint származik közvetlenül a vizitdíjból és a kórházi napidíjból, és Horn szerint ugyanekkora megtakarítást jelent az, hogy e terheknek köszönhetően az emberek csak a szükséges esetekben fordulnak orvoshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.