Nincs olyan javaslat a frakcióban, hogy halasszák el a törvényjavaslat zárószavazását, december 17-én lesz a zárószavazás, és a képviselőcsoport egyhangúlag fogja támogatni az előterjesztést – közölte Mesterházy Attila kérdésre válaszolva a frakció ülése után. A politikus egy másik kérdésre válaszolva azt mondta, nem tud olyan módosító indítványról, amelyet a kormány nem támogat, a frakció azonban igen.
A frakcióvezető-helyettes beszámolt arról, hogy támogatni fogják azokat a módosító indítványokat, amelyek szerint a pénztárak átvállalhatják a vizit- és a kórházi napidíjat. Mint mondta, akkor vállalhatják át a pénztárak a vizitdíjat, ha a beteg részt vesz valamilyen prevenciós programban. Kórházi napidíjnál ilyen megkötés nincs, a pénztárak döntik el, hogy átvállalják-e – jegyezte meg. Mesterházy Attila közölte: a módosító javaslatokat támogatja a kormány.
Horváth Ágnes az egyeztetésekről elmondta: a két koalíciós párt a megbeszélések során eljutott egy olyan középútig, amely mindkét fél számára elfogadható volt. A miniszter a változtatások szükségességét azzal indokolta, hogy a jelenlegi rendszer igazságtalan, nem nyújt jó minőségű ellátást, és megőrizte a hálapénzt intézményét. A reform lényegét úgy foglalta össze: biztosítja a választás szabadságát, és versenyt teremt. Hangsúlyozta, hogy a biztosítottak évente egyszer, október 15. és november 15. között pénztárat válthatnak.
Kiemelte, hogy a pénztárak számára kötelező lesz ügyfélszolgálatot fenntartani. A félelmeket eloszlatandó hozzátette, hogy a felügyelet ellenőrzi majd, hogy a betegek minden ellátást megkapjanak. Horváth Ágnes egyúttal kiemelte: „nincsen senki földje” vagyis mindenki tagja lesz valamelyik pénztárnak. Véleménye szerint a társadalom többsége megérti a törvényt, és támogatni fogja. A miniszter újra hangot adott meggyőződésének: a pénztárak el fogják érni, hogy a velük szerződött szolgáltatóknál szűnjön meg a hálapénz.
Komoly eredménynek nevezte, hogy a törvényben már most megjelenik a fejkvóta szabályozása. Szavai szerint a pénztártagok nem az általuk befizetett járulékot, hanem a rájuk jutó fejkvótát viszik majd magukkal. Az eladások kapcsán azt mondta, hogy megfogalmazták a törvényben, mi az a minimálisan elvárt ár, amit egy-egy befektetőnek ki kell fizetnie.
Pesti Imre, a Fidesz szakpolitikusa hétfői sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta: reméli, hogy a szocialista képviselők a keddi szavazáson végiggondolják, hogy adhatják-e nevüket egy olyan törvényhez, amivel ők maguk sem értenek egyet. A kérdés az, hogy a választópolgárok szavaira, és képviselői esküjükre hallgatnak-e, vagy pedig mindennél fontosabb a pártfegyelem, Gyurcsány Ferenc politikai megmentése – fogalmazott. Mint mondta, a Fidesz nagy valószínűséggel nem fog szavazni, csak azokra a módosítókra, amikkel egyetért, így a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörléséről szóló, eredetileg MSZP-s javaslatra, amelyet ugyan Tóth Károly visszavont, de a fideszes Horváth Zsolt sajátjaként fenntartott.
Pesti Imre arról is beszélt, hogy a reformnak nyilvánvalóan nincs társadalmi támogatása, ezért megdöbbentő, hogy a miniszter szerint az emberek értik és támogatni fogják a törvényt. Szerinte a választás szabadsága nem nő, hanem csökken, hiszen a biztosítók megszabják majd, hogy melyik kórházba lehet menni, és valójában versenyhelyzet sem lesz, mert az a biztosító, amelyik egy régióban teljhatalommal bír, megveszi a kórházakat, így monopóliumok fognak kialakulni.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.