A fideszes, KDNP-s és MDF-es EP-képviselők 2007-ben elérték, hogy az Európai Néppárt több névadó jelölt közül egyértelműen a néhai magyar miniszterelnököt támogassa. Az európai szocialistákkal kötött kompromisszum eredményeként a másik épületet Willy Brandt volt német szociáldemokrata politikusról nevezik el.
„A magyarországi rendszerváltozás egyik szimbólumává vált korábbi magyar miniszterelnök nevét a magyar néppárti képviselőcsoport javasolta az Európai Parlament vezetőinek” – áll a döntést üdvözlő fideszes, kereszténydemokrata és MDF-es képviselők közleményében. „Mindannyiunkat, minden magyart büszkeséggel tölthet el a tudat, hogy az unió egyik legfontosabb, központi épülete ezentúl a néhai magyar miniszterelnök nevét viseli. (...) Antall József életpályája, erkölcsi tisztasága és szilárd politikai értékrendje immár összeurópai szinten is példaként áll a polgárok előtt”- fogalmaznak a néppárti képviselők.
Az EP elnökségi ülésén kvesztorként résztvevő, szocialista Fazakas Szabolcs azt nyilatkozta, a döntéssel „nem csak Antall Józsefnek a békés magyarországi rendszerváltásban betöltött szerepét és európaiságát ismerték el, hanem egyben hazánknak az Európai Unió bővítésében betöltött történelmi szerepét is értékelték”. Fazakas úgy vélte, „az a tény, hogy az új tagországok közül elsőként és egyedüliként egy magyar politikusról neveznek el egy EP-épületet, hazánk megbecsülésének bizonyítéka is”.
A liberális Szent-Iványi István ugyancsak üdvözölte a döntést. „Úgy vélem, Antall József pályafutása, demokratikus és jogállami elkötelezettsége, politikai formátuma révén méltán lehet névadója az EP új brüsszeli épületszárnyának” – mondta a képviselő, hozzátéve: „a döntés egyúttal személyes büszkeséggel is eltölt, hiszen az Magyarország és a magyar demokratikus átmenet elismerése egyben”.
Szájer József, az Európai Néppárt alelnöke most különösnek tartja, hogy a magyar szocialisták közös győzelemnek tálalják ezt itthon, és azt is, hogy míg az EU-ban megtisztelnek ezzel egy elhunyt magyar politikust, addig Budapesten még a mai napig nem volt elhatározás, hogy közteret nevezzenek el róla.
(hírTV)