Antall-épületszárny Brüsszelben: nem támogatták a kormánypártiak

Sem az Európai Parlamentbe delegált magyar szocialista, sem a liberális képviselők nem támogatták korábban azt a most megvalósult néppárti kezdeményezést, hogy az Európai Parlament új brüsszeli épületének egyik szárnyát Antall Józsefről nevezzék el. Most mindannyian örömüket fejezték ki a döntés miatt.

MNO
2008. 01. 17. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes, KDNP-s és MDF-es EP-képviselők 2007-ben elérték, hogy az Európai Néppárt több névadó jelölt közül egyértelműen a néhai magyar miniszterelnököt támogassa. Az európai szocialistákkal kötött kompromisszum eredményeként a másik épületet Willy Brandt volt német szociáldemokrata politikusról nevezik el.

„A magyarországi rendszerváltozás egyik szimbólumává vált korábbi magyar miniszterelnök nevét a magyar néppárti képviselőcsoport javasolta az Európai Parlament vezetőinek” – áll a döntést üdvözlő fideszes, kereszténydemokrata és MDF-es képviselők közleményében. „Mindannyiunkat, minden magyart büszkeséggel tölthet el a tudat, hogy az unió egyik legfontosabb, központi épülete ezentúl a néhai magyar miniszterelnök nevét viseli. (...) Antall József életpályája, erkölcsi tisztasága és szilárd politikai értékrendje immár összeurópai szinten is példaként áll a polgárok előtt”- fogalmaznak a néppárti képviselők.

Az EP elnökségi ülésén kvesztorként résztvevő, szocialista Fazakas Szabolcs azt nyilatkozta, a döntéssel „nem csak Antall Józsefnek a békés magyarországi rendszerváltásban betöltött szerepét és európaiságát ismerték el, hanem egyben hazánknak az Európai Unió bővítésében betöltött történelmi szerepét is értékelték”. Fazakas úgy vélte, „az a tény, hogy az új tagországok közül elsőként és egyedüliként egy magyar politikusról neveznek el egy EP-épületet, hazánk megbecsülésének bizonyítéka is”.

A liberális Szent-Iványi István ugyancsak üdvözölte a döntést. „Úgy vélem, Antall József pályafutása, demokratikus és jogállami elkötelezettsége, politikai formátuma révén méltán lehet névadója az EP új brüsszeli épületszárnyának” – mondta a képviselő, hozzátéve: „a döntés egyúttal személyes büszkeséggel is eltölt, hiszen az Magyarország és a magyar demokratikus átmenet elismerése egyben”.

Szájer József, az Európai Néppárt alelnöke most különösnek tartja, hogy a magyar szocialisták közös győzelemnek tálalják ezt itthon, és azt is, hogy míg az EU-ban megtisztelnek ezzel egy elhunyt magyar politikust, addig Budapesten még a mai napig nem volt elhatározás, hogy közteret nevezzenek el róla.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.