Egyiptom wimbledoni hőse jégkorongban is világbajnok volt

Vasárnap véget ért a wimbledoni tenisztorna, s idén sem volt semmiféle esély arra, hogy Egyiptom kapjon egy második Grand Slam-győztes teniszezőt. Jaroslav Drobny 1951-ben és 1952-ben lett a Roland Garros, 1954-ben pedig Wimbledon bajnoka. Egyiptom nagy teniszezőjének neve árulkodó, ahogy a másik sportág is, amelyet magas szinten űzött: Jaroslav Drobny világbajnok és olimpiai ezüstérmes volt jégkorongban, természetesen nem Egyiptom, hanem Csehszlovákia válogatottjával.

2025. 07. 15. 5:25
Egyiptom egyetlen Grand Slam-bajnoka, Jaroslav Drobny az 1954-es wimbledoni tenisztorna döntője után megkapja a trófeát Marina hercegnőtől
Egyiptom egyetlen Grand Slam-bajnoka, Jaroslav Drobny az 1954-es wimbledoni tenisztorna döntője után megkapja a trófeát Marina hercegnőtől Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jaroslav Drobny 1921-ben született Prágában. Az édesapja a helyi teniszklubban dolgozott, Drobny pedig 1938-ban már debütált Wimbledonban, logikus módon Csehszlovákia színeiben. A következő évekre viszont a második világháború a következményeivel együtt alaposan rányomta a bélyegét, s amikor Drobny a profi jégkorong-pályafutásról is lemondva 1954-ben végre megszerezte a wimbledoni trófeát, ezt már Egyiptom színeiben tette.

A prágai születésű, balkezes Jaroslav Drobny kiválóan jégkorongozott, a legnagyobb teniszsikereit szemüvegben, Egyiptom színeiben érte el
A prágai születésű, balkezes Jaroslav Drobny kiválóan jégkorongozott, a legnagyobb teniszsikereit szemüvegben, Egyiptom színeiben érte el (Fotó: AFP)

Jaroslav Drobny távolról sem az egyetlen sportoló volt, akinek a pályafutását megakasztotta a második világháború, ebből a szempontból sokaknál még jobban járt, hiszen a csataterektől viszonylag távol átvészelte a világégést, s a háború lezárulta után hamar visszatérhetett a tenisz- és a jégkorongpályára is.

Jaroslav Drobny Európa NHL-úttörője lehetett volna

Az első igazán nagy sikert az utóbbin érte el Drobny. 1947-ben tagja volt Csehszlovákia első világbajnok csapatának, sőt kulcsszerepet játszott a győzelemben, tizenöt gólt szerzett a tornán. Egy évvel később, a második világháború utáni első olimpián óriási csatában, gólkülönbséggel maradt le az ötkarikás aranyról Drobny és a csehszlovák csapat Kanadával szemben.

A statisztikáknál is többet elárul arról, hogy milyen játékos volt Drobny, hogy a Boston Bruins kinézte magának, ő lehetett volna az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) első európai játékosa. 

Drobny azonban nem akart lemondani a teniszről, ezért nem fogadta el az ajánlatot, Európa pedig még több mint egy évtizeden át NHL-játékos nélkül maradt.

Pénzügyi szempontból jobban járt volna: NHL-játékosként a jégkorongból meggazdagodhatott volna, a teniszkarrierje viszont a profizmus sportágbeli térnyerése, az Open-éra kezdete előtt véget ért. Aktív sportolói pályafutása lezárása után Drobny sportszerbolt-tulajdonosként átlagos színvonalú életet élt.

Jégkorong helyett tenisz, Csehszlovákia helyett Egyiptom

Drobny nemcsak a két fő sportága között választási helyzet miatt került nehéz helyzetbe, a kommunista Csehszlovákiában nagyobb problémái is voltak. Miközben a sportsikerei alapján csak az olimpiai bajnok hosszútávfutó, Emil Zátopek volt hozzá mérhető népszerűségben, Drobnyn a nyomás is megnőtt. 

1949-ben elveszítette a wimbledoni döntőt, ami után Csehszlovákiából megérkezett az üzenet: a gstaadi versenytől lépjen vissza, és térjen haza. Drobny mindkettőre nemet mondott.

Az Európa legerősebb Davis-kupa-válogatottjának számító Csehszlovákia mindkét kulcsjátékosa (Vladimír Cerník volt a másik) disszidált. Drobny több országban is hiába folyamodott útlevélért, Egyiptom viszont a két teniszező segítségére sietett. Amikor 1951-ben megszerezte első Roland Garros-trófeáját, már az egyiptomi zászló volt Jaroslav Drobny neve mellett.

Wimbledon ünnepelt, de még majdnem hatvan évet várhatott

Drobny Párizsban 1952-ben ismételt, a wimbledoni nagy pillanata pedig két elveszített finálé után 1954-ben jött el, amikor – a tie break előtti érában – 13:11, 4:6, 6:2, 9:7-re megnyerte a Ken Rosewall elleni döntőt. 

A cseh-egyiptomi játékos nem izgulta túl a finálét, egy nappal előtte elvonult kicsit horgászni.

Drobny sikere népszerű volt a britek körében, s akár hazai diadal is lehetett volna, hiszen a teniszező Angliában élt, angol volt a felesége, de Egyiptom teniszezője a brit állampolgárságot csak évekkel később kapta meg.

Drobny pályafutása alkonyán indult hazai színekben is Wimbledonban, de akkor már nem volt esélye a győzelemre, a britek pedig egészen 2013-ig, Andy Murray első sikeréig vártak a következő hazai wimbledoni sikerre férfi egyesben.

Milyen teniszező volt Jaroslav Drobny?

Wimbledon 1954-es bajnoka legendásan erős szervával rendelkezett, akkoriban a brit iskolás fiúk így harangozták be nagyzolva az adogatásaikat: „most jön egy Drobny”.

Drobny különleges látványt nyújtott a pályán, a balkezes játékos szemüvegben versenyzett, a mai napig egyetlen wimbledoni férfi egyes bajnokként.

Drobny ebből a szempontból is párhuzamba állítható egy későbbi klasszissal: Martina Navratilova szintén Prágában született, legnagyobb sikereit viszont nem csehszlovák, hanem amerikai színekben érte el, szintén balkezesként, szemüvegben játszva.

Ám amíg az amerikaiaknak rengeteg Grand Slam-győztesük van, Egyiptomnak a mai napig Jaroslav Drobny az egyetlen bajnoka.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.