Az egészségbiztosítási törvény elfogadása után emelkedett azok száma, akik biztosra ígérik részvételüket, és akik jó ötletnek tartják a Fidesz népszavazási kezdeményezését. Míg tavaly júniusban csak a megkérdezettek 29 százaléka azonosult az akkor a választási bizottság és az alkotmánybírák állóháborújában szenvedő, még nem szociálisnak nevezett népszavazással, idén januárban már 39 százalék tartotta támogatandónak. Ezzel párhuzamosan a részvételi hajlandóság nem emelkedett ugyan érezhetően, de decemberhez képest többen mondták, hogy biztosan elmennének szavazni – derül ki a Nézőpont Intézet által elvégzett, 2008. január 3. és 12. között készült, 1000 fő megkérdezésével lebonyolított felmérésből.
A biztos és a valószínű részvételi hajlandóság elválasztása alapján kimutatható, hogy a szocialisták érvelő kampányának esélye korlátozott. A „hallgass a józan eszedre, s szavazz nemmel a Fideszre” jelmondattal aligha sikerül majd a biztos igennel szavazókat meggyőzni. A szocialisták akciója sokkal inkább a valószínű szavazók táborából hódíthat el polgárokat, ám arra kevés az esély, hogy ez elegendő lesz az áhított érvénytelen, azaz alullátogatott szavazáshoz.
Mindez nem jelenti azt, hogy a kormánypártok eleve bukásra vannak ítélve, hiszen az éles kampány sok fordulatot rejthet. A Nézőpont Intézet 2007 júniusa és decembere között végzett vizsgálata ugyan azt mutatja, hogy a legnagyobb ellenzéki pártot többször annyi pozitív tulajdonsággal azonosítják, mint a kormánypártokat, néhány előítélet azonban makacsul tartja magát. A negatív képzettársítások harmada a Fidesz esetében a „kötözködés”, az MSZP esetében pedig a „hazugság” volt. Ám mivel az MSZP-vel kapcsolatban kétszer annyi volt a negatív asszociáció, elmondható az is, hogy az MSZP-t kétszer annyian tartják hazugnak, mint a Fideszt kötözködőnek.
Az intézet januári felmérése a biztos igennel szavazók magas arányán túl több tekintetben alátámasztja a Fidesz által választott kampánystratégiát. Tarlós István ismertsége és 52 százalékos népszerűsége magasnak mondható. A szocialisták egyetlen politikusa sem közelíti meg az ellenzék képviselőit, a vizit- és napidíj felelős minisztere, Horváth Ágnes pedig rendkívül népszerűtlen.
(Heti Válasz)