Demagóg csalás a tb-kassza többlete?

Bezárták a kasszába a pénzt, majd marcona őröket állítottak elé – jelentette ki Éger István az MNO-nak, miután Pálfalvi András, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján közölte: pozitív mérleggel zárt az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) 2007-ben. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint demagóg csalásról és egyszerű pénzvisszaszorításról van szó.

MNO
2008. 01. 04. 12:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségbiztosítási kassza pozitív mérlege Éger István szerint nem más, mint pénzvisszaszorítás, súlyos megszorítások árán elért pénz– szögezte le az MNO-nak a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

-Bezárták a kasszába a pénzt, majd marcona őröket állítottak elé – jelentette ki Éger, majd hozzátette: miközben pozitív az egészségbiztosítási kassza mérlege, addig drasztikusan nőnek a lakossági terhek, a kórházak adóságállománya 62 milliárd forintra rúg, az egészségügyi dolgozók fizetése pedig nagyon alacsony.

Éger ezt azután mondta, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján közölte: pozitív mérleggel zárt az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) 2007-ben. Pálfalvi András szerint a pozitív mérleg elsősorban a járulékbevételek növekedéséből adódott. Az OEP pénteki sajtótájékoztatóján elhangzott: a 2007. évi tényleges teljesítés a bevételi oldalon 1676 milliárd, a kiadásin pedig 1648 milliárd forint volt. Az 1676 milliárd forint a 2006. évi tényleges bevételt 109,2 milliárd forinttal haladta meg, és 12,8 milliárddal több, mint a 2006. évre tervezett módosított előirányzat.

Horváth Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatóra reagálva azt mondta, elfogadhatatlan, hogy a tb-kasszában megtakarítás van, miközben az emberek egy része ellátatlanul éveket vár arra, hogy megkapja a fájdalomcsillapító kezelését és szükséges mozgásjavító műtétjét.

-Tavaly 15-17 százalékkal nőttek átlagosan a gyógyszerárak, ebből a térítéskötelesek 11 százalékkal, valamint a tb csökkentette a támogatást, ezért a patikában fizetett térítési díj jelentősen, átlagosan 20-25 százalékkal nőtt, ennek a következménye, hogy egymillió receptet nem váltottak ki a betegek – tette hozzá. Mint mondta, a tb-kassza megtakarítása csak látszólagos eredmény, mert a kasszába a magyar költségvetés ebben az évben sok olyan diák, munkanélküli, hajléktalan után is járulékot fizetett, akik után eddig nem. Azért sem, keletkezett az év végére hiány – fűzte hozzá -, hogy a költségvetés az év során folyamatosan, tervezetten többletforrást biztosított a tb-nek.

A megtakarítás másik okának azt tartja a politikus, hogy a teljesítményvolumen-korlátokkal rendkívüli mértékben megszorították a kórházi intézmények pénzfelhasználását. Így a korábban a tb-nél megjelenő hiány – mint mondta – ma a kórházaknál jelenik meg részben az intézmények eladósodásában, részben pedig úgy, hogy betegek ellátatlanok maradnak.

-A kaposvári kórházban négy évet kell várni egy csípőprotézis-műtétre. Ez azt jelenti, hogy ez a beteg négy évig sántikál és minden lépésénél állandó fájdalmat érez. Az ő fájdalma van benne a megtakarításban – jelentette ki.

(MNO/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.