Egyre fogy a vagyonunk – kevesebb a pénzünk, mint a hitelünk

A magyar lakosság eladósodási folyamatában történelmi fordulópontot hozott 2007 harmadik negyedéve. A Magyar Nemzeti Bank friss elemzéséből ugyanis az derül ki, hogy a felvett hitelek nettó értéke most először meghaladta a megtakarításokét, s csak a forint erősödésének tudható be – az adósság zömét devizában halmoztuk fel –, hogy az összkép nem romlott drasztikusan, a pénzügyi vagyon viszont már jelentősen csökkent a harmadik negyedévben.

Magyar Nemzet
2008. 01. 03. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eladósodás tempója óriási. Míg 2005 elején 21 milliárd forintot tett ki a háztartásoknak nyújtott fogyasztási, illetve lakáscélú kölcsönök értéke, addig 2007 novemberében ez az összeg már megközelítette a 190 milliárd forintot. A magánszemélyek gépjárművásárlásra fordított tartozása 2004 tavasza óta megháromszorozódott, a lakáscélú hitelállomány 2004 óta pedig majdnem megduplázódott, így november végén több mint 3100 milliárd forintra rúgott. A háztartások teljes tartozása elérte az 5831,3 milliárd forintot, így egy év alatt 24 százalékkal nőtt a lakosság adósságállománya. Az adatokból kitűnik, hogy a lakosság már csaknem kizárólag devizaalapú kölcsönt igényel: a devizahitelek részaránya jelenleg 54 százalékos, tehát csaknem a duplája a két évvel korábbi értéknek. Az állampolgárok vagyonvesztése mellett a vállalkozások finanszírozási igénye is megnőtt, különösen a hosszú lejáratú hitelek és az egyéb tulajdonosi tartozások emelkedése volt meghatározó.

(Részletek a Magyar Nemzet 2008. január 4-i számában)

Szabó Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.