Ma ül össze a kormánykabinet, amelynek a tagja a kormányfőn, a kancelláriaminiszteren és a legbefolyásosabb minisztereken kívül Lendvai Ildikó szocialista és Kóka János szabad demokrata frakcióvezető – hallhattuk Budai Bernadett kormányszóvivőtől. Ez ugyan nem fogható fel koalíciós egyeztetésként, ám lapértesülések szerint a grémium szót ejt majd a kormányzati negyed ötletéről is, amelyet az SZDSZ elnöke már egy hónappal ezelőtt éles kritikával illetett. Információink szerint a luxusberuházás tervét nem támogatják a szocialisták vezető körei sem.
Egyébként szerdán is tanácskozik a kormánykabinet, amely szűrőként szolgál az azt követő kormányülést illetően. Az MSZP képviselőcsoportjából származó értesüléseink szerint egyébként ma csekély érdeklődésre számot tartó informális frakcióülést tartanak, ahol Kiss Péter kancelláriaminiszter elsősorban a következő fél esztendő kormányzati menetrendjéről tart ismertetőt, Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke pedig az Új Magyarország fejlesztési tervhez kapcsolódó kommunikációs feladatokról beszél a képviselőknek.
Megtudtuk, hogy a nagyobbik kormánypárt hét végi, vidéken tartandó elnökségi ülésén a következő fél év politikai menetrendjéről esik szó. Valószínűleg ott lesz Szigetvári Viktor, aki az MSZP-s népszavazási kampány irányítójául szegődött decemberben és biztosnak látszik, hogy a referendummal kapcsolatos előadó Juhász Ferenc elnökhelyettes lesz. Január 15-én lesz a parlamenti képviselőcsoport következő informális ülése, amelyen már komolyabb részvétel várható, ugyanis ekkor esik majd szó az egészségbiztosítási törvényről, így többek között Tóth Károly újabb indítványairól, amelyről végleges döntést csak február 4-én hozhat az egész frakció.
Ismeretes, hogy a képviselő ismét be kívánja nyújtani a vizit- és ápolási díj eltörléséről szóló, korábban már visszavont javaslatát, ugyanakkor módosítatni kívánja az egészségbiztosítási pénztárak irányítóinak összetételéről szóló rendelkezést is. – Hasonlóan a decemberi helyzethez, akár 14-16 támogatója is lehet a frakcióban Tóth azon javaslatának, hogy szűnjön meg a kétféle díj – értesült az Origo internetes portál. A kormányfőt többször kritizáló Karsai József, valamint az egészségbiztosítási törvény végszavazásáról igazolatlanul hiányzó Farkas Imre is támogatni fogja a kezdeményezést. Tóth Károly vasárnap az ATV-ben megerősítette a lapunkban pénteken megpendített szándékát, miszerint 2010-ben már nem kíván parlamenti képviselőjelölt lenni. Amennyiben Tóth tényleg nem indul a választáson, az MSZP elveszíti egyik rutinos szakpolitikusát.
Zsebők Csaba