Márciusban sorsolják ki az ORTT-be delegáló civil szervezeteket

Március 28-án derül ki, hogy mely civil szervezetek delegálhatnak tagot a következő egy évre a Duna Televíziót, a Magyar Rádiót és a Magyar Televíziót felügyelő közalapítványok nagykuratóriumába. A médiahatóság ugyanis az említett napon dönti el sorsolással a versenyt azokban az esetekben, amikor egyes kategóriákban több a jelentkező, mint az elosztható hely.

MNO
2008. 01. 03. 7:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi évek gyakorlata azt mutatja, hogy az esetek zömében a szerencse dönt, hiszen akár tízszeres is lehet a túljelentkezés egy-egy helyért. Az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) honlapján olvasható pályázati felhívás szerint a delegálni kívánó társadalmi szervezeteknek március 15-ig kell jelezniük ezen szándékukat a médiahatóságnak. A rádiózásról és televíziózásról szóló törvény rendelkezései szerint mindhárom közszolgálati médium kuratóriuma legalább nyolctagú – a parlamenti pártok által meghatározott rendben delegált – elnökségét az Országgyűlés választja meg. Az MTV és az MR kuratóriumaiba az irodalom, a színház-, a film-, az előadó-, a zene-, a tánc-, a képző- és az iparművészet, valamint a kultúra egyéb területén működő országos szakmai szervezetek négy, az oktatás és tudomány területén működő országos szakmai szervezetek pedig két tagot küldhetnek. Egy helyen kell megosztoznia a Magyar Katolikus Egyháznak, a Magyarországi Református Egyháznak, a Magyarországi Evangélikus Egyháznak és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének, ahogy összesen egy mandátum jut az itt fel nem sorolt egyházaknak is.

Egy-egy hely áll az emberi jogi országos szervezetek, a szakszervezetek országos szövetségei, a munkaadók, a vállalkozók és az újságírók országos szakmai, érdekképviseleti szervezetei által delegáltak rendelkezésére. Szintén egy-egy mandátumot tart fenn a jogszabály a környezet-, a természet- és állatvédők, a női érdekképviselet, a gyermekek és az ifjúság, a nyugdíjasok, a testi állapotuk miatt súlyosan hátrányos helyzetben lévők, a sport, a települési önkormányzatok országos érdekképviseleti szervezetei, valamint a határon túli magyar tömörülések számára.

A Duna Televíziót működtető Hungária Televízió Közalapítvány esetében az irodalom, a színház-, a film-, az előadó-, a zene-, a tánc-, a képző- és az iparművészet, valamint a kultúra egyéb területén működő országos szakmai szervezetek a másik két grémiumnál eggyel kevesebb, azaz három tagot delegálhatnak. Eltérés az is, hogy a Duna Televíziót működtető közalapítvány kuratóriumába a médiatörvényben foglaltak szerint nem jelölhetnek tagot a települési önkormányzatok szövetségei, a szakszervezetek, a munkaadók és munkavállalók, a nyugdíjas-képviseletek, míg a szomszédos országokban működő magyar szervezetek hét mandátuma mellett – a szórványmagyarság képviseletében – a Magyarok Világszövetsége egy helyet kap.

A társadalmi szervezetek küldötteinek megbízatása egy évre szól, a tagság a sorsolás időpontjától érvényes, és a következő év március 31-én jár le. Tiszteletdíj a delegált tagokat nem illeti meg, rájuk is vonatkoznak ugyanakkor az összeférhetetlenségi szabályok.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.