Népszerűbb lett Budapesten a Fidesz az MSZP-nél

Átvette a vezetést a Fidesz Budapesten a szocialisták előtt. Az ellenzéki párt a biztos szavazó pártválasztók között 46, míg a szocialisták 39 százalékos népszerűséget mondhatnak magukénak – derül ki a Medián tavaly év végén készített felméréséből. A budapesti lakosok többsége elégedetlen Demszky Gábor tevékenységével.

MNO
2008. 01. 07. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2006-os parlamenti választás óta a kormánypártok elveszítették támogatóik körülbelül egyhatodát, ám ez a visszaesés már az önkormányzati választások előtt bekövetkezett, és jóval kisebb volt az országos szinten mért változásnál. Igaz, a Fidesz támogatói sokkal elkötelezettebbek – 61 százalékuk állította, hogy biztosan részt venne egy most vasárnapi választáson, miközben az MSZP-szavazók körében csak 53 százalék ez az arány –, így a választani tudó „biztos” szavazóknál az ellenzék nagyobbik pártja egyértelműen vezet a nagyobbik kormánypárt előtt. A Fidesz támogatottsága 46, míg a szocialistáké 39 százalék ebben a körben – olvasható a median.hu-n.

A pártok közül választani tudók körében a Fidesz támogatottsága hat százalékkal nőtt a parlamenti választás óta, így 2007 végén a fiatal demokraták és a szocialisták támogatottsága nagyjából megegyezett, az SZDSZ az országos átlagnál jóval nagyobb, a többi párt pedig nagyjából annak megfelelő tábort tudhat maga mögött – áll az intézet felmérésében. A Fidesz 41, az MSZP 40 és az SZDSZ 8 százalékon áll ebben a szegmensben. A parlamenti választáshoz hasonló támogatottsági arányokat mutatnak a fővárosi közgyűlési szavazási szándékok is.

A szavazótáborok relatív stabilitása abból is látszik, hogy míg országos szinten a megszorító intézkedések bejelentése után az MSZP a hátrányosabb helyzetű társadalmi csoportokban veszítette a legtöbb szavazatot, a Fidesz pedig itt szerzett leginkább új támogatókat, addig Budapesten a jobboldal továbbra is a budai belső kerületekben, a diplomások és a magas jövedelműek körében áll a legjobban – szerepel a kutatásban.

Közhangulat: Visszaesés Budapesten és az országban is

Az egész országra jellemző kedvezőtlen közhangulat kialakulásával párhuzamosan a fővárosban a főpolgármester munkájával való elégedettség is csökkent, ám az országos politika bizalomvesztésénél jóval kisebb mértékben. 2006 januárjában a fővárosiak átlagban a közepesnél valamivel rosszabbra, 100 fokú skálán mérve 46 pontra értékelték Demszky Gábort, azóta ez az osztályzat 7 pontot romlott, mégpedig az ellenzéki szavazók és a bizonytalanok véleményváltozása miatt.

A lakosság rossz hangulata különösen az ország elmúlt évi teljesítményének értékelésében mutatkozik meg, ami az év végére – a saját háztartás helyzetének megítéléséhez hasonlóan – még a 2006-ban mérteknél is mélyebbre került. Sokat elárul a közhangulatról, hogy az ország gazdasági helyzetében decemberben már a megkérdezettek 77 százaléka látott romlást, és alig 3 százalékuk javulást.

A gazdasági helyzet megítélését a leginkább a pártpreferencia befolyásolja: a kormánypártok szavazóinak ítélete összességében a borúlátó tartományban mozog ugyan, de ők így is lényegesen optimistábbak az átlagosnál, míg a Fidesz szavazói a legkevésbé bíznak a gazdaság teljesítményében. Az év utolsó hónapjaiban bekövetkezett visszaesés ugyanakkor nagyrészt épp a kormánypártok szavazótáborának hangulatváltozásából adódott – a Fidesz szavazóinak értékelése szeptembertől lényegében nem változott.

A következő évi inflációra vonatkozó becslések átlaga az első félévben mérséklődött, de az őszi áremelkedések idején ismét feljebb kúszott Az előző 12 hónapban érzékelt drágulás mértéke hullámzóan alakult, de míg 2006-ban viszonylag alacsony szinten, jellemzően 13-16 százalék között mozgott, addig 2007-ben a megkérdezettek már 18-20 százalékosra becsülték

A munkanélküliségre vonatkozó becslések is viszonylag érzékenyen reagáltak az aktuális eseményekre, de az elmúlt másfél évet tekintve (különösen a jövőre vonatkozó becslések terén) mégis inkább fokozatos megnyugvás látható. A lakosság továbbra is a munkanélküliség mértékének emelkedését valószínűsíti.

Az elmúlt év során lényegében stagnált a hitelfelvételt tervezők aránya – a legrosszabb jövedelmi helyzetűek körében enyhén csökkent a hitelfelvételi kedv, de ezt ellensúlyozta a legjobb helyzetűek körében mért növekedés Talán a megszorítások hatása, hogy valamivel többen próbáltak a jövedelmükből félretenni, mint 2006-ban – igaz, a megtakarítás átlagos mértéke többnyire a háztartás jövedelmének 15 százaléka alatt maradt. Ezzel együtt kismértékben, de fokozatosan csökkent a vásárlási kedv is.

(median.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.