Névtelenül: Tollert cselekvőképtelenné nyilváníthatják

Kezdeményezték a két évvel ezelőtti autóbalesete óta kómában fekvő Toller László szocialista parlamenti képviselő cselekvőképtelenné nyilvánítását a közelmúltban - közölte Pécs főjegyzője szerdán.

MNO
2008. 01. 09. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baranyai megyeszékhely volt polgármesterét érintő eljárást egy névtelen levélíró kérte a gyámhivataltól – mondta Papp Judit, Pécs főjegyzője. Hozzátette: a pécsi önkormányzat elfogultságot jelentett az ügyben, ezért a közigazgatási hivatal a szekszárdi gyámhivatalt jelölte ki az eljárás lefolytatására.

Kilián Orsolya, Szekszárd jegyzője megerősítette a hírt. Beszámolt arról, hogy az illetékes ügyintéző megkezdte a konkrét eset vizsgálatát, felderíti azokat az adatokat, amelyek szükségesek az eljárás lefolytatásához, majd az ügyet átadják a bíróságnak. A jegyző nem tudta meghatározni, mindez mennyi időt vesz igénybe, ez ugyanis esetenként eltérő lehet.

A pécsi gyámhivatal munkatársa általánosságban azt mondta, a szabályok szerint cselekvőképtelenné nyilvánítás esetén a hatóság felszólítja az érintett legközelebbi hozzátartozóit, kezdeményezzék a bírósági eljárást. Ha ennek hatvan napon belül nem tesznek eleget, a gyámhivatal beszerzi a szükséges iratokat, orvosi véleményeket és maga fordul a bírósághoz, amely gondnokság alá helyezheti az érintettet – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy a gondnokság alá helyezés Toller László esetében azt jelenti-e, hogy elveszítheti parlamenti mandátumát, igennel felelt.

A szocialista politikus felesége, Toller Tünde az eljárás hírére reagálva azt közölte, hogy arról őt hivatalosan még senki sem értesítette. Furcsállja ugyanakkor, hogy a bejelentő nem vállalta a nevét, nem fedte fel kilétét. Megjegyezte, hogy férje állapota változatlan, továbbra is éber kómában van, és otthon, családi körben ápolják.

Révész Mária, a Fidesz pécsi elnöke azt mondta, hogy a „dolog benne volt a levegőben”, hiszen Toller László régóta nem tudja ellátni feladatait. Sajnálatos azonban hogy a kezdeményező nem vállalta a nyilvánosságot. Igaz, a legjobb az lett volna, ha maga a család kezdeményezi az eljárást – fűzte hozzá.

Tóth Bertalan, az MSZP pécsi elnöke azt mondta: az eljárást szomorúnak tartja, azt senki sem akarta a szocialista párton belül. Hozzátette: az MSZP-nek akkor lesz feladata az ügyben, ha a jogerős bírósági döntéssel szükségessé válik új időközi választás kiírása és megtartása Toller László választókörzetében.

Toller László 2006. június 19-én, Dombóvár közelében szenvedett balesetet a szolgálati gépkocsiját vezető Szőke János társaságában, amikor egy szemből érkező, két teherautót előző személygépkocsival való ütközést próbálták elkerülni. Szőke János később a kórházban belehalt sérüléseibe, a politikus pedig tartós egészségkárosodást szenvedett. A személygépkocsi vezetőjét halálos közlekedési baleset gondatlan okozásának vétségével vádolják, ügyét a Szekszárdi Városi Bíróság tárgyalja. Toller László balesetével összefüggésben tavaly az MSZP és a Fidesz is kinyilvánította szándékát, hogy pontosítaná az országgyűlési képviselők jogállásának kérdését, azt azonban nem tudni, erre mikor kerülhet sor.

A két nagy párt közös szándékára és megegyezésére azért van szükség, mert a vonatkozó törvényeket csak kétharmados támogatással lehet módosítani. Korábban a Fidesz pécsi szervezete azt kérte Szili Katalin házelnöktől, indítson eljárást Toller László vagyonnyilatkozatának és más bejelentési kötelezettségeinek jogszabályszerű teljesítéséről, és szüntesse meg a fennálló törvénytelenségeket és szabálytalanságokat. A Fidesz emlékeztetett arra, hogy bár Toller 2006 júniusi balesete óta munkaképtelen, a parlament honlapján szereplő adatok szerint havonta átutalják neki a képviselői tiszteletdíjat és a költségtérítést. A távirati iroda korábban úgy értesült: az egyik rendezésre váró kérdés az, hogy betegség, baleset vagy más tartós hiányzás következtében kialakulhat-e olyan helyzet, hogy ez a képviselő mandátumának elveszítésével is együtt járjon. A jelenlegi szabályok szerint ilyen esetekben egy országgyűlési képviselő akkor veszíti el mandátumát, ha meghal, vagy ha cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezik.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.