A budapesti MÁV Kórházba január 5-re összehívott tanácskozást is a Magyar Szociális Fórum Kerekasztal kezdeményezte. Ezen máris jelezte részvételét többek között Gaskó István és Palkovics Imre, a Liga Szakszervezeti Szövetség, illetve a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Lányi András, az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja, az Országos Civil Fórum képviselője, Hegedűs Zsuzsa szociológus és Sipos József, az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának ügyvivője, és a Civil Jogász Bizottság.
A Szociális Kerekasztal arra törekszik a tanácskozással, hogy társadalmi ellenállást szegezzen szembe a törvénnyel, és megakadályozza a végrehajtását. Az országos tanácskozás résztvevőinek javasolják, hogy együtt támogassák Sólyom László köztársasági elnök döntését, miszerint nem írja alá a december 17-én megszavazott törvényt, az MDF-hez hasonlóan forduljanak az Alkotmánybírósághoz normakontrollért, egyidejűleg pedig kérjék fel a parlament erre kész képviselőit, hogy nyújtsák be azt a törvénytervezetüket, amely a TB szolidaritási rendszerének eddigi törvényéből kiindulva akarja korszerűsíteni a rendszert, és piacosítás helyett a társadalmi kontroll megteremtése felé vesz irányt. (A FIDESZ felvállalta ennek a törvényjavaslatnak az előterjesztését.) ű
A tanácskozáson dönteni készülnek a népszavazásról is. Szakértők bevonásával többek között megvizsgálják, eredményes lehet-e az Albert házaspár kezdeményezte kérdés, miszerint "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó üzleti alapon működő több biztosítós egészségbiztosítást?" Az Alkotmány Bíróság december 11-én jóváhagyta a kérdést, és december 13. óta nyitva áll az aláírásgyűjtés előtt, melynek határideje április 13.
Az Országos Tanácskozás kezdeményezői úgy látják, hogy a magyar társadalom elsöprő többsége egyetért a szolidaritási rendszer megvédésével, és ellenzi az üzleti biztosítás előtt utat nyitó törvényt.
(MNO, lanchidradio.hu)