Az érvényes TAJ-kártyával rendelkező betegeket 2008. január 1-jétől is el kell látni ugyan, ha nem sürgősségi beavatkozásról van szó, ám az Országos Egészségbiztosítási Pénztár köteles átadni az APEH-nek azoknak a betegeknek az adatait, akiknek az OEP nyilvántartása szerint nincs egészségbiztosítási jogviszonya.
Az APEH nem a műtét vagy a kezelés – esetenként milliós – költségét hajtja be utólag, hanem a be nem fizetett járulékot. A beteg ellenvetéssel élhet, okirattal bizonyíthatja a lakóhelye szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál, hogy fizette a járulékot, tehát nem potyautas. Okiratnak számít – egyebek mellett – a munkaszerződés, az iskolalátogatási igazolás, a vállalkozói igazolvány, a regisztrált munkanélkülieknél pedig a Munkaügyi Központ határozata.
Abban az esetben, ha kiderül, hogy a beteg alkalmazottként jogosult lenne a szolgáltatásra, az APEH a járulékfizetési kötelezettséget a munkáltató terhére, míg egyéni vállalkozó, vagy alkalmi munkavállaló esetén a magánszemély terhére állapítja meg.
A kórházakat és orvosokat nem az APEH, hanem az egészségbiztosító bünteti, ha elmulasztják bejelenteni egy potyautas ellátását. A kormány eredeti elképzelése szerint a potyautasoktól januártól megtagadták volna az ellátást. Ezt a szigorítást nem vezették be, mert sok volt a hiba az egészségbiztosító nyilvántartásban. A nyilvántartás szerint az ország több pontján állami vagy önkormányzati alkalmazottak – orvosok és tűzoltók után – se fizetette meg a járulékot.
(Hír TV, MNO)