József Jolán
Földöntúli testvérszeretet

Tóth Zoltán választási szakértő azt mondta: a törvényt megerősítő népszavazásról a házszabályban és az alkotmányban csak néhánymondatos meghatározás szerepel, azonban túl a tény rögzítésén, gyakorlati szabályok nincsenek. A megerősítő népszavazás alkotmányos intézmény, aminek azonban praxisa nincsen – fogalmazott a szakértő, aki emiatt vitákat valószínűsített a kezdeményezés kapcsán.
Navracsics Tibor sajtótájékoztatóján leszögezte: egyértelmű a helyzet, az állampolgároknak egy meglevő jogszabályról kell döntést hozniuk, támogatják-e az üzleti alapon működő több-biztosítós rendszert, amely az ország kettészakadásával fenyeget, vagy ellenzik azt, és a kormány nem mehet tartósan szembe a néppel.
A határozati javaslatot az első ülésnapon, február 11-én nyújtják be, erről a parlamentnek következő ülésén szavaznia kell – mondta a frakcióvezető. Hozzátette: bízik abban, hogy sikerül elfogadtatniuk a javaslatot, amelyhez egyébként egyszerű többség kell. A Fidesz-elnökség háromnapos ülésének záró napján az ellenzéki párt politikusa az elhangzottakat összegezve elmondta: részletesen megvitatták az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényt, s arra a megállapításra jutottak, hogy az elmúlt egy évben ez volt a magyar belpolitika legsúlyosabb konfliktusa.
Már a törvény koncepciója, majd a december 17-én az MSZP által „átpréselt” jogszabály megosztotta a társadalmat: egyik oldalon áll a kormány, vele szemben az egész magyar társadalom – mondta Navracsics Tibor, aki a társadalmi egyeztetés hiányával, illetve a törvény társadalom általi elutasításával indokolta a kezdeményezésüket.
A politikus szerint nem véletlen, hogy Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényt, s átgondolásra visszaadta a parlamentnek. Akkor az MSZP széles körű társadalmi egyeztetést ígért, ám mindebből semmi sem lett – mondta Navracsics Tibor, aki annak a véleményének adott hangot, nincs kétségük afelől, hogy a lényegében változatlan törvényt az MSZP ismét megszavazza. Ám a Fidesz úgy véli, hogy a döntés jogát „vissza kell adni a népnek”, ezért él a jogszabály adta lehetőséggel, és kezdeményezi a törvényt megerősítő népszavazást. A frakcióvezető szerint, amennyiben erre a parlamenttől megkapják a felhatalmazást, akkor a várhatóan tavaszra kiírt, a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazás mellett ez lehet a negyedik kérdés, amelyről az állampolgárok véleményt mondhatnak.
Navracsics Tibor arra a felvetésére, mennyi az esélye, hogy a szocialisták támogatják az Országgyűlésben a kezdeményezést, azt mondta: szerinte mindenkinek érdeke, hogy egy ilyen kiélezett helyzetben megkérdezzék az embereket, hogy ők mit akarnak. Arra a kérdésre, hogy vajon a szocialisták is így gondolják-e a frakcióvezető azt mondta: ha tiszta a lelkiismeretük, és azt mondják, hogy ez egy jó törvény, akkor nincs félnivalójuk a népszavazástól.
(fidesz.hu, mti)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.