Tóth: Az NBH nem volt körültekintő az Egymásért-ügyben

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) nem a kellő szakmai alapossággal és körültekintéssel végezte az Egymásért alapítványhoz kapcsolódó munkáját – áll egyebek mellett abban a jelentéstervezetben, amelyet Tóth Károly, a két szervezet kapcsolatát és ennek esetleges nemzetbiztonsági kockázatait vizsgáló országgyűlési bizottság szocialista alelnöke juttatott el pénteken a távirati irodához.

MNO
2008. 01. 25. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egymásért Egy-másért Alapítvány működésének nemzetbiztonsági kockázatait vizsgáló parlamenti bizottság január 29-i ülésére készített tervezetet az alelnök, ám várható, hogy a testület ellenzéki vagy esetleg SZDSZ-es tagja is készít javaslatot. Tóth Károly „összegző megállapításai” között szerepel: indokoltnak tartanák a hivatásos szolgálati jogviszonyban álló személyek részvételének szigorúbb szabályozását az alapítványokban és a társadalmi szervezetekben. Az alelnök szerint a vám- és pénzügyőrség felé jelezni kellene: végezzék nagyobb körültekintéssel a karitatív jelleggel behozott áruk kezelését, különösen abban az esetben, ha azok kereskedelmi forgalomba kerülnek.

A Pénzügyminisztériumnak szóló javaslat szerint át kellene tekinteni az alapítványok pénzkezeléséről szóló jogszabályokat. Tóth Károly tervezete továbbá szükségesnek tartja az alapítványok kereskedelmi tevékenységének áttekintését, szükség esetén annak szigorítását. A javaslatban szerepel az is: a vizsgálóbizottság megállapítja, hogy az alapítvány létrehozása során szerepet játszottak egykori és aktív nemzetbiztonsági múlttal rendelkező személyek is. A tervezet szerint az NBH-nak volt egyfajta törekvése a szorosabb kapcsolat kialakítására, de nem kellő szakmai alapossággal és körültekintéssel végezték el az alapításkor a szükséges ellenőrzéseket.

Utalt arra is, hogy az NBH vezetőinek megítélése szerint „alapvetően hasznos és eredményes volt” az említett kapcsolat, egészen a pénzügyőri vizsgálatok megindításáig. „A Bizottság megállapította, hogy érdemi kísérlet történt az Alapítvány részéről a Nemzetbiztonsági Szolgálatokat irányító miniszterrel való kapcsolatépítésre, annak érdekében, hogy az Alapítvány által vitatott eljárásban kormányzati támogatást kapjon”, ugyanakkor „az is megállapítható, hogy a fenti kapcsolatépítési törekvésük rendre eredménytelennek bizonyult” – áll a dokumentumban.

A parlamenti bizottság legutóbbi, január 15-i ülésén Földesi-Szabó László, az alapítvány kuratóriumi elnöke egyebek mellett azt mondta: a szervezetet 2004-ben karitatív céllal hozták létre Nagy Lajos, az NBH egykori igazgatója „ötletére és kérésére”. Utalt azonban arra, hogy a megalakulás „igazi, mélységes tartalmáról” nem nyilatkozhat, mert az titoknak minősül. Az ülésen többször utaltak arra, hogy Földesi-Szabó Lászlót csempészéssel és sikkasztással is gyanúsítják. A vámosok még áprilisban áfa és vám meg nem fizetése miatt indítottak nyomozást a kuratóriumi elnök és más személyek ellen. Az eddigi adatok szerint 2005 és 2007 között több mint 170 esetben kezdeményeztek vámmentes vámkezelést a Távol-Keletről származó konzervekre. Azt, hogy az ügy részleteit a közvélemény megismerhesse, nehezíti, hogy a képviselők a bizottság korábbi zárt ülésén számos olyan információt kaptak, amelyekről a nyitott üléseken az újságírók jelenlétében már nem beszélhettek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.