Akkor van lehetőség az SZDSZ tavalyi elnökválasztásán történt csalás orvoslására, ha a párt bármely tagja keresetet nyújt be a Fővárosi Bírósághoz – tudta meg a Magyar Nemzet Cservák Csaba alkotmányjogásztól. Közölte: a lépést a visszásság kiderülését követő 30 napon belül kell megtenni az egyesülési és a párttörvény alapján. Büntetőjogi felelősség is megállapítható, ha akár a rendőrség, akár magánszemély feljelentése nyomán a közokirat-hamisítás ténye megerősítést nyer.
Fodor Gábor szerint – aki a pártelnökválasztás első fordulójában döntetlenre végzett Kóka Jánossal – helyénvaló, hogy belső vizsgálat indul a pártnál, amelyet összeférhetetlenség miatt nem az érintett borsodi, hanem a szabolcsi SZDSZ-választmány folytat le. A környezetvédelmi miniszter egy sajtótájékoztatón a Magyar Nemzet kérdésére csütörtökön azt mondta, ha megszületik az eredmény, majd minden kérdést meg lehet válaszolni.
Mint arról beszámoltunk, a Hír TV és a Magyar Nemzet birtokába került jelenléti ív, egy nyilatkozat és egy aláírásminta világosan igazolja, hogy Kóka János csalással lett az SZDSZ vezetője, hiszen legalább egy esetben hamis szavazatot adtak le, de egyes érintettek beszámolói szerint többen voltak, akik hiányzó küldöttek helyett hamis aláírással voksoltak tavaly március 31-én. Vági Sándor borsodi küldött nem jelent meg az elnökválasztó rendezvényen, a Fővárosi Bíróságtól kikért jelenléti íven mégis szerepel az aláírása, mint ahogy tagtársa, Köteles Péter is elismerte: Kóka javára manipulálták az elnökválasztást.
Az SZDSZ keddi közlése még azt állította, hogy a küldöttgyűlés jelenléti ívét megsemmisítették, lapunk ezt követően bukkant az iratra a Fővárosi Bíróságon.
Teljes bizonytalanság
Az aláírások eredetét, illetve ezzel összefüggésben a botrány lehetséges következményeit illetően az SZDSZ-t a teljes bizonytalanság jellemzi – írja a Népszabadság. Az okirat-hamisítás gyanúját több megkérdezett politikus szerint mindenképpen ki kell vizsgálni, bár az uralkodó vélemény szerint elsősorban Kötelest kell felelősségre vonni, amiért eddig elhallgatta a bűncselekményre utaló információt. A lap úgy tudja, a belső etikai vizsgálat vezetésével a Szabolcs megyei SZDSZ vezetőjét, Jüttner Csabát bízták meg – egyelőre csak Kötelesre irányul.
Az országos vezetőség változatlanul csupán a Borsod megyei szervezetekre tartozó konfliktusként igyekszik beállítani a történteket, de a Népszabadság forrásaira hivatkozva azt állítja, hogy az ügy hullámai már elérték a pártszékházat. Informátoraik szerint Kóka János ígért nekik „valamit”, amit nem teljesített.
Taktaharkánynak fontos szerepe van
Hogy mi is történt valójában a küldöttgyűlésen, arról egymásnak ellentmondó hírek keringenek a pártban. Annyi bizonyosnak tűnik, hogy a küldöttek személyazonosságát a szavazások előtt nem ellenőrizték. Taktaharkánynak a történetben fontos szerepe van. Tény, hogy a párt etikai bizottsága tavaly vizsgálódott a borsodi tagbeléptetésekkel kapcsolatban. A küldöttgyűlést megelőzően Köteles a miskolci szervezet elnökségéért indult, de alulmaradt. Később többen kiváltak a csoportból, és átléptek a taktaharkányiba.
Az alapszabály erre vonatkozóan tartalmaz korlátozó rendelkezéseket – ezek és a helyi szabályok összhangját vizsgálta az etikai bizottság. Köteles is hivatkozott erre, igaz, ő T. Asztalos Ildikót nevezte meg, mint aki „szabálytalanul vezette a miskolci szervezetet”. – Szimpla kocsmabeléptetés lett volna, baranyai módra – utalt a Wekler Ferenc nevéhez fűződő, hasonló tagbeléptetési botrányra a lap egyik informátora.
Rendkívüli tisztújítás?
A borsodi küldöttek szavazata a kiegyenlített Fodor-Kóka párharcra döntő hatással lehetett. Miután a szavazás viszont titkos, aligha derülhet ki pontosan, min múlott a végeredmény.
A napilap szerint az SZDSZ-ben többen a rendkívüli tisztújításban látják a megoldást – ellenkező esetben ugyanis kiteszik magukat annak a kockázatnak, hogy a bíróság megsemmisíti az elnökválasztás eredményét. Az ügyben csütörtökön Kóka János és T. Asztalos Ildikó sem kívánt nyilatkozni.
(Magyar Nemzet, hírTV, nol.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.