Megkezdődött a VI. Európai Parlamenti Modell ülése pénteken a fővárosban; a középiskolás diákoknak szervezett program napirendjén a minőségi hírközlés a tömegmédiában, a nemzetközi terrorizmus elleni közös fellépés emberi jogi vonatkozásai és a klímaváltozásra való felkészülés szerepelnek. Horváth Csaba, a főváros oktatásért felelős főpolgármester-helyettese köszöntőjében azt mondta a diákoknak, hogy ők már egy nyitott és szabad világba születtek, s minden esélyük megvan, hogy könnyebben, gyorsabban, messzebbre jussanak. Az ülésen Magyarország következő évtizedének értelmisége vesz részt, akiknek természetes lesz, hogy részt vesznek a közügyek alakításában. Olyasmit tanulhatnak, amire később nagy szükségük lehet, megtanulhatják képviselni mások érdekeit, konstruktív módon tárgyalni, kompromisszumot kötni – vélte.
Szájer József európai parlamenti képviselő arról beszélt, hogy a demokrácia lényege a vita, a különböző nézetek megmutatása, s mindenkinek joga van a véleményét a képviselni. A politikusoknak az is a feladata, hogy a másik fél szempontjait meghallgassák, a jó döntések így születhetnek – tette hozzá. Álláspontja szerint egy-egy ország megítélését nagyban meghatározza az is, hogy politikusai milyen szempontokat vetnek fel egy-egy kérdésben. A „Model European Parliament” elnevezésű nemzetközi projekt egy holland középiskolai tanárnő kezdeményezésére indult, és néhány év alatt nemzetközi méretűvé szélesedett. A modell lényege, hogy középiskolás tanulók egy hétre „EP-képviselőkké” válnak, s az igazi parlament munkájához hasonló módon (bizottsági munkával és plenáris ülésen elfogadott határozatokkal) közelítenek meg olyan problémákat, amelyek az Európai Unió polgárait érintik.
Ahhoz, hogy ezt a munkát jól végezzék, a diákoknak természetesen meg kell ismerniük az európai integráció történetét és intézményeit, az egyes tagállamok és tagjelölt országok sajátosságait, olykor eltérő érdekeit, amihez a magyarországi külügyi képviseletek naprakész és alapos segítséget nyújtanak. Az idei ülés házigazdái a Budapesti Német Iskola, a ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola és a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium. Magyarországon tíz jó hírű gimnázium 110 tanulója vesz részt minden évben a rendezvényen, amelyen minden iskola egy országot képvisel.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.