Mikola: A hatalmi oldal képviselői rettegnek és hazugságokkal operálnak

Kökény Mihály szerint nincs alapja annak az ellenzéki állításnak, hogy a vizitdíj egy adófajta, hiszen akkor népszavazást sem lehetett volna kezdeményezni róla. Azt is cáfolta, hogy 250 milliárd forintot vontak volna ki az egészségügyi ágazatból. A politikus erről pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján beszélt. Mikola István szerint a konvergenciaprogram tartalmazza az egészségügyi kiadások csökkentését.

MNO
2008. 02. 29. 14:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróságnak egyértelmű az állásfoglalása arról, hogy a vizitdíj nem adófajta, így nem is költségvetési tétel – közölte Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke, aki ismételten elmondta: a vizitdíj összege nem emelkedik. A szocialista politikus „légből kapott állításnak” nevezte azt is, hogy az ágazatból 250 milliárd forintot vontak volna ki.

Elismerte ugyanakkor, hogy a konvergenciaprogram éveiben nem volt és nincs lehetőség a kifizetések reálértékének megőrzésére, de a támogatás nominálisan nem csökkent, csupán belső átcsoportosítás történt. Kökény Mihály megjegyezte: az E-Alap 2007. évi teljesítése és a 2008. évi előirányzat közötti 212 milliárd forintos csökkenés abból adódik, hogy a rokkantsági és baleseti nyugellátások fedezete és kiadásai január 1-jétől a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz kerültek.

Kérdésre válaszolva a szocialista politikus közölte, hogy az egészségbiztosítási pénztárak kisebbségi részvénycsomagjának értékesítését megszervező kormánybiztos kinevezése és megbízása Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hatásköre, az MSZP-frakció még „nem ismeri a jelöltet”, de abban érdekelt, hogy ne politikus, hanem szakember legyen.

Mikola: Hazugságokkal operálnak ismét

Mikola István, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere megerősítette, hogy a konvergenciaprogram tartalmaz egy olyan kitételt, miszerint 2006–2009 között az egészségügyi kiadásokat a GDP 0,9 százalékával csökkenteni kell, ami azt jelenti, hogy nagyjából 250 milliárd forintot vonnak el az ágazattól. „Aki ezt tagadja, az változtassa meg a konvergenciaprogramot” – közölte az ellenzéki politikus. Mint mondta, „a hatalmi oldal meg-megszólaló képviselői rettegnek, lelepleződtek és olyan mélyre süllyedtek, hogy hazugságokkal operálnak ismét”.

Mikola István kitért arra, hogy a vizitdíj azért egyfajta adó jellegű befizetés, mert a kormányzat ezzel akarja pótolni a háziorvosoktól korábban elvont eszköztámogatást, továbbá azért „ragaszkodnak” a díj megtartásához, mert ha a népszavazás eltörli ezt az önrészfizetési formát, akkor a magánbiztosítók nem fognak bejönni az egészségbiztosítási rendszerbe, hiszen a saját működésükhöz szükséges forrást csak ebből tudják előteremteni.

A politikus értetlenségének adott hangot amiatt, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter Navracsics Tibor Fidesz-frakcióvezetőnek írt levelében feltette a kérdést: ha eltörlik a vizitdíjat, az ellenzéki párt honnan kívánja pótolni a 2008-ban „kieső” 60 milliárd forintot. Mikola megjegyezte: a vizitdíjbevétel 13,31 milliárd forint volt 2007-ben, és a 60 milliárd bevétel elérése csak a díjak emelésével lehetséges.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.