A Dobos Menyhért közéleti igazgató által Gyárfás Tamáshoz, a köztelevízió reggeli műsorának produceréhez intézett levélben az is szerepel: „a már korábban jelzett jogi állásfoglalásra hivatkozva továbbra is fenntartom, hogy Aczél Endre foglalkoztatási és politikai összeférhetetlensége fennáll”.
Ezért ő a jövő héttől nem vezetheti a műsort; „a döntésig a jelenleg is szereplő műsorvezetők közül kell megoldani Aczél Endre helyettesítését” – áll a levélben.
Az igazgató azzal érvel, „Aczél Endre Klubrádióban végzett műsorvezetői tevékenysége – függetlenül az egyes érintett műsorszámok jellegétől, típusától – teljes mértékben azonosnak tekinthető” a köztelevízió reggeli műsorában végzett tevékenységével. „A két különböző műsorszolgáltatónál betöltött műsorvezetői státus a néző számára összemosódhat, ezért a Klubrádióban végzett műsorvezetői tevékenysége befolyásolhatja az MTV-ben ellátott műsorvezetői funkció nézői megítélését” – fogalmaz Dobos. „Aczél Endre a Népszabadságban publikált írásai ugyancsak befolyásolhatják a nézőket a Magyar Televízió megítélésében” – indokol tovább a közéleti műsorok igazgatója.
Dobos Menyhért egyben javaslatot is tesz „Aczél Endre műsorvezető úr pótlására”, felvetve Szaniszló Ferenc, Süveges Gergő, Horváth Szilárd, Feledy Péter, Nagy György, Palcsó Brigitta, Dombóvári Gábor és Sugár Ágnes személyét.
A közmédium sajtóosztálya az MTI érdeklődésére közölte, hogy végéhez közeledik az az átfogó összeférhetetlenségi vizsgálat, melyet 2007 őszén rendelt el a Magyar Televízió elnöke a Közszolgálati Műsorszolgáltatási Szabályzat (KMSZ) előírásai alapján. Mint hangsúlyoztak: a foglalkoztatás jogviszonyától függetlenül a több mint 1.700 munkatárs mindegyikét ellenőrzik, „megfelelnek-e a foglalkoztatási, politikai, gazdasági, illetve reklám-összeférhetetlenségi szabályoknak”.
Közlésük szerint az MTV tavaly tavasszal leköszönt kuratóriumi elnöksége azon a többségi véleményen volt, hogy „összeférhetetlenség akkor áll fenn, ha belsős vagy külsős munkatárs az MTV versenytársának tekinthető más televíziónál dolgozik, illetve ott fejt ki olyan politikai véleményt, amely veszélyeztetheti az őt foglalkoztató MTV pártatlanságát”. Az új testület „több ülésén viszont a kurátorok egy része kifejtette, hogy a KMSZ szó szerinti értelmezése alapján nemcsak más televíziónál, hanem (...) rádiónál végzett műsorkészítői tevékenység, illetve semmilyen politikai szerepvállalás nem engedhető meg az MTV munkatársainak”.
Az MTV nem válaszolt
Az MTV ugyanakkor megválaszolatlanul hagyta egyebek mellett azt, hogy valóban levélben fordult-e Gyárfás Tamáshoz, a Nap-kelte produceréhez az MTV közéleti igazgatója, hány munkatárs akadt fenn a rostán, közéjük tartozik-e Aczél Endre, ajánlott-e a köztévé igazgatója másokat Aczél helyére.
Gyárfás Tamás csütörtökön este elhárította az MTI érdeklődését; mint mondta, nem szeretné, ha bármilyen megnyilatkozása miatt támadás érné a produkciót.
„Úgy látszik, megkezdődött az MTV kivégzése: gyülekeznek a zombik” – kommentálta az esetet az MTI-nek Kozák Márton, a kuratóriumi elnökség SZDSZ által delegált tagja, aki nem kívánta bővebben kifejteni, mit ért ezalatt.
Már korábban is felmerült
Mint ismert, Aczéllal és munkatársával, Orosz Józseffel kapcsolatosan már korábban is felmerült az összeférhetetlenség, de akkor csak Orosznak kellett távoznia a köztelevízió reggeli műsorából. Orosz egyébként – sajtóhírek szerint – bejelentkezett Gyurcsánynál az MSZP kommunikációjának irányítására is.
(MTI, MNO)